Jak odbudować Ukrainę?

Ukraina z trudem utrzymuje funkcjonowanie państwa. 40 proc. wpływów do budżetu pochodzi z podatków, pozostałe 40 proc. z emisji obligacji, a reszta od innych państw. Te kłopoty potęgują zniszczenia wojenne. Według różnych wyliczeń na odbudowę kraju po rosyjskiej agresji potrzebne będzie od 100 do 750 miliardów dolarów. Czy państwa Zachodu będą w stanie wyłożyć tyle pieniędzy? Z Marcinem Łuniewski, autorem „Plusa Minusa”, rozmawia Hubert Salik.

– Często mówi się o tym, jak sankcje dotykają Rosję, a rzadko wspomina się, że Ukraina cierpi gospodarczo. Długo może nie pociągnąć w ten sposób, jeśli wojna będzie się przedłużała – ocenia Marcin Łuniewski. Jak przyznaje, miliardowa pomoc dla Ukrainy może sprzyjać korupcji. – Pomoc musi być koordynowana – dodaje.

W drugiej części audycji Hubert Salik i Marcin Łuniewski rozmawiają o konkrecjach, podwodnych skałach rozrzuconych na dnie Oceanu Spokojnego. Czy te bogate w kobalt, nikiel, miedź i cynk skupiska minerałów uratują nas od deficytów ważnych surowców na Ziemi? Czy ratując planetę nie zniszczymy za chwilę kolejnego dziewiczego ekosystemu?

Ilustracja: Konrad Siuda

Prowadzący

Redaktor prowadzący „Plusa Minusa”, zapalony kibic koszykówki. Dziennikarz społeczno-ekonomiczny. Uważa, że motorem zmian społecznych są motywacje ekonomiczne, a cywilizację pcha do przodu to samo, co ją równocześnie degeneruje - niepohamowane ego jednostek.