Demokracja na sprzedaż. Jak Rosjanie korumpowali elity Zachodu

Kreml przez lata ocieplał swój wizerunek na Zachodzie. Pieniądze zarabiane na sprzedaży surowców dawały dostęp do polityków, artystów, sportowców. Metody wypracowane przez Rosjan – naciski dyplomatyczne, artwashing i sportwashing – były wykorzystywane też przez inne autorytarne reżimy. – Rosja bardzo długo przygotowywała się w sposób miękki do konfliktu, który jest naprawdę twardy i barbarzyński – oceniają Hubert Salik i Michał Płociński w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.

W audycji również o tym, jak oligarchowie pokochali zachodni styl życia, czy Brexit i wygrana Donalda Trumpa były sterowane z Kremla, jak handel rosyjskim gazem przyczynił się do zmian klimatu oraz czy rosyjska kultura wpłynęła na imperialistyczną politykę Kremla i wielkoruski szowinizm.

Ilustracja: Konrad Siuda

Prowadzący

Redaktor prowadzący „Plusa Minusa”, zapalony kibic koszykówki. Dziennikarz społeczno-ekonomiczny. Uważa, że motorem zmian społecznych są motywacje ekonomiczne, a cywilizację pcha do przodu to samo, co ją równocześnie degeneruje - niepohamowane ego jednostek.

Prowadzący

Redaktor „Plusa Minusa”, dziennikarz społeczno-polityczny i kulturalny. Radiowiec, hip-hopowiec i zapalony kibic sportowy. Pisze o zmianach cywilizacyjnych. Od studiów filozoficznych i politologicznych śledzi świat idei. Robi wywiady, recenzuje kulturę popularną i prowadzi audycję muzyczną „Rap Sesja” w warszawskim Radiu Kampus.