Koniec pewnej Rosji

Putin został ulepiony na wzór Stirlitza, bohatera radzieckiej popkultury, dlatego że nie było naturalnego i oczywistego następcy Jelcyna. Za czasów radzieckich zmiany na Kremlu dokonywały się inaczej, na uboczu, przyklepywane w zaciszu gabinetów przez zjazdy partii. A Nowa Rosja lat 90. nie wykształciła mechanizmu sukcesji. Trzeba było coś wymyślić – mówi Zuzanna Dąbrowska w rozmowie z Michałem Płocińskim.

Zuzanna Dąbrowska w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus” opowiada również o tym, jakiego historycznego władcę Rosjanie wskazali w badaniach jako następcę Jelcyna, jak wyglądały poszukiwania nowego prezydenta Rosji, dlaczego na początku wierzono Putinowi oraz czy w Rosji są jeszcze aktywiści w mediach społecznościowych i jak można uciec przed cenzurą.  

W drugiej części programu fragment rozmowy, którą Michał Płociński przeprowadził z Kateryną Suchomłynową, radną Mariupola, ratowniczką medyczną. To apel do społeczności międzynarodowej oraz rozmowa o marzeniach Ukraińców.

Ilustracja: Konrad Siuda

Prowadzący

Szef działu opinii „Rzeczpospolitej”, redaktor prowadzący codziennego wydania i redaktor weekendowego magazynu „Plus Minus”. Absolwent politologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2011 r. w „Rzeczpospolitej”. Od 2007 r. pisze o polityce, sprawach społecznych i przemianach cywilizacyjnych. Bardzo uważnie śledzi debatę publiczną. Prowadzi w Radiu Kampus audycję muzyczną „Rap Sesja” (od 2009 r.) oraz poranne pasmo „Kapitan Poranek”. Miał autorski cykl rozmów „My, Polacy” w Programie 3 Polskiego Radia oraz współprowadził audycję „O wszystkim z kulturą” w Programie 2 Polskiego Radia. Prowadzący podcastów „Rzeczpospolitej”, w tym „Rzecz w tym”.