Europa Środkowo-Wschodnia. Świat wymyślany na nowo

Wojna w Ukrainie na trwałe zmienia globalny ład i przewartościowuje sojusze. W Europie zaczyna wykuwać się zupełnie nowy porządek, o kształt którego walka będzie trwała przez następne lata. O tym w nowym odcinku podcastu „Posłuchaj, Plus Minus” rozmawia redaktorski duet – Michał Płociński i Hubert Salik.

- Wojna w Ukrainie zmieniła na poziomie geopolitycznym wszystko. Nie tylko w Europie, ale również na świecie – mówi Hubert Salik. Czy Polska może stać się liderem nowego sojuszu? - Polska jest w roli niemalże rozgrywającego w sytuacji, kiedy stanowi ona bramę na Zachód dla Ukrainy. Niewątpliwe rola naszej polityki międzynarodowej jest bardzo istotna we wsparciu ukraińskich aspiracji. Pokazujemy to na każdym kroku. Polski rząd staje tu na wysokości zadania, przy okazji starając się rozgrywać inne aspekty polityczne – zauważa Hubert Salik. - Długoterminowo bardzo ciężko jest tworzyć ponadnarodowe struktury polityczne, nie mając silnej gospodarki. Z tego punktu widzenia dosyć trudno byłoby Polsce zbudować mocną relację z Ukrainą, bo nie jesteśmy silnym partnerem gospodarczym. Dotychczas takie przypadki się nie zdarzały. Zazwyczaj ta oś jest zbudowana wokół silnego ośrodka, jak Niemcy – dodaje.

Jakie sojusze mogą uratować Europę? Jakie są szanse na stworzenie tandemu Polska-Ukraina, który byłyby osią całej Europy Środkowo – Wschodniej? Czy potencjał UE musi się ogniskować wokół układu Berlin-Paryż? Czy kwestia budowy wspólnej europejskiej armii powinna wrócić do debaty? O tym wszystkim w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.

Ilustracja: Konrad Siuda

Prowadzący

Redaktor „Plusa Minusa”, dziennikarz społeczno-polityczny i kulturalny. Radiowiec, hip-hopowiec i zapalony kibic sportowy. Pisze o zmianach cywilizacyjnych. Od studiów filozoficznych i politologicznych śledzi świat idei. Robi wywiady, recenzuje kulturę popularną i prowadzi audycję muzyczną „Rap Sesja” w warszawskim Radiu Kampus.

Prowadzący

Redaktor prowadzący „Plusa Minusa”, zapalony kibic koszykówki. Dziennikarz społeczno-ekonomiczny. Uważa, że motorem zmian społecznych są motywacje ekonomiczne, a cywilizację pcha do przodu to samo, co ją równocześnie degeneruje - niepohamowane ego jednostek.