Prawica po Putinie

Agresja Rosji na Ukrainę zmieniła wszystko. Polska nie tylko stała się państwem frontowym, musi też zrewidować międzynarodowe partyjne sojusze. O tym, czy prawica ma na siebie jeszcze pomysł, czy polski Kościół nie stanął w podobnym miejscu jak rosyjska Cerkiew oraz czy dzięki wojnie będziemy mieli do czynienia z kolejnym wychyleniem w prawo w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus” rozmawiają Michał Płociński i Michał Szułdrzyński.

- To co dzisiaj nazywa się prawicą w Polsce, jest całkowicie niepolitycznie prawicą, to prawica kulturowa. To jest tak naprawdę rozgrywanie wojny kulturowej, do której zostało dodane polityczne uzasadnienie – mówi Michał Szułdrzyński. – Słyszymy dziś wypowiedzi patriarchy Cyryla albo innych wpływowych postaci w Kościele prawosławnym, którzy retoryką kulturową sankcjonują brutalną, krwawą wojnę i zbrodnie wojenne, których dokonuje armia rosyjska na Ukrainie. Słyszymy wypowiedzi samego Putina, który też posługuje się tym językiem, chęcią budowy zdrajców słowiańszczyzny. To powinien być lodowaty prysznic dla wszystkich zastanawiających się nad przyszłością prawicy – dodaje.  

Ilustracja: Konrad Siuda

Prowadzący

Szef działu opinii „Rzeczpospolitej”, redaktor prowadzący codziennego wydania i redaktor weekendowego magazynu „Plus Minus”. Absolwent politologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2011 r. w „Rzeczpospolitej”. Od 2007 r. pisze o polityce, sprawach społecznych i przemianach cywilizacyjnych. Bardzo uważnie śledzi debatę publiczną. Prowadzi w Radiu Kampus audycję muzyczną „Rap Sesja” (od 2009 r.) oraz poranne pasmo „Kapitan Poranek”. Miał autorski cykl rozmów „My, Polacy” w Programie 3 Polskiego Radia oraz współprowadził audycję „O wszystkim z kulturą” w Programie 2 Polskiego Radia. Prowadzący podcastów „Rzeczpospolitej”, w tym „Rzecz w tym”.

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).