Gotowi na chude lata? Dlaczego niedobór potrwa dłużej niż pandemia

Przerwane łańcuchy dostaw, rosnące koszty produkcji związane z zieloną transformacją i coraz bardziej ograniczone zasoby będą miały ogromny wpływ na gospodarkę i sposób konsumpcji. O tym dlaczego warto polubić swój stary samochód i jaki wpływ na współczesny świat będzie miał niedobór z Arturem Bartkiewiczem, publicystą „Plusa Minusa”, rozmawia Michał Płociński.

- Pandemia koronawirusa uwypukliła problemy, z którymi będziemy się mierzyć, a których długo nie byliśmy świadomi, ponieważ mieliśmy szczęście żyć w czasach dobrobytu gospodarki linearnej. Gospodarki, w której dużo się produkuje, szybko konsumuje, a następnie wyrzuca produkty i bierze nowe – ocenia gość podcastu. - Może się okazać, że oszczędny tryb życia, który był normalny dla naszych dziadków, w którym produkt ma nam służyć długo, bo tak naprawdę spełnia swoją rolę, będzie naszą codziennością. Możemy być do tego zmuszeni finansowo – dodaje.

Ilustracja: Konrad Siuda

Prowadzący

Szef działu opinii „Rzeczpospolitej”, redaktor prowadzący codziennego wydania i redaktor weekendowego magazynu „Plus Minus”. Absolwent politologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2011 r. w „Rzeczpospolitej”. Od 2007 r. pisze o polityce, sprawach społecznych i przemianach cywilizacyjnych. Bardzo uważnie śledzi debatę publiczną. Prowadzi w Radiu Kampus audycję muzyczną „Rap Sesja” (od 2009 r.) oraz poranne pasmo „Kapitan Poranek”. Miał autorski cykl rozmów „My, Polacy” w Programie 3 Polskiego Radia oraz współprowadził audycję „O wszystkim z kulturą” w Programie 2 Polskiego Radia. Prowadzący podcastów „Rzeczpospolitej”, w tym „Rzecz w tym”.