Gotowi na chude lata? Dlaczego niedobór potrwa dłużej niż pandemia

Przerwane łańcuchy dostaw, rosnące koszty produkcji związane z zieloną transformacją i coraz bardziej ograniczone zasoby będą miały ogromny wpływ na gospodarkę i sposób konsumpcji. O tym dlaczego warto polubić swój stary samochód i jaki wpływ na współczesny świat będzie miał niedobór z Arturem Bartkiewiczem, publicystą „Plusa Minusa”, rozmawia Michał Płociński.

– Pandemia koronawirusa uwypukliła problemy, z którymi będziemy się mierzyć, a których długo nie byliśmy świadomi, ponieważ mieliśmy szczęście żyć w czasach dobrobytu gospodarki linearnej. Gospodarki, w której dużo się produkuje, szybko konsumuje, a następnie wyrzuca produkty i bierze nowe – ocenia gość podcastu. – Może się okazać, że oszczędny tryb życia, który był normalny dla naszych dziadków, w którym produkt ma nam służyć długo, bo tak naprawdę spełnia swoją rolę, będzie naszą codziennością. Możemy być do tego zmuszeni finansowo – dodaje.

Ilustracja: Konrad Siuda

Prowadzący

Redaktor „Plusa Minusa”, dziennikarz społeczno-polityczny i kulturalny. Radiowiec, hip-hopowiec i zapalony kibic sportowy. Pisze o zmianach cywilizacyjnych. Od studiów filozoficznych i politologicznych śledzi świat idei. Robi wywiady, recenzuje kulturę popularną i prowadzi audycję muzyczną „Rap Sesja” w warszawskim Radiu Kampus.