Wielki powrót do kosmosu

W zeszłym roku aż 19 turystów kosmicznych odwiedziło przestrzeń kosmiczną, w tym 90-letni William Shatner, odtwórca roli kapitana Kirka w serialu „Star Trek”. Swoje łaziki na Marsa wysłali Amerykanie i Chińczycy, którzy po ciemnej stronie Księżyca odkryli ślady wody. O przestrzeń kosmiczną walczą też miliarderzy – Jeff Bezos i Elon Musk, a dzięki długo oczekiwanemu teleskopowi Jamesa Webba będziemy mogli lepiej poznać wszechświat. O nowej kosmicznej ekspansji i technologiach, które jej zawdzięczamy rozmawiają Michał Płociński i Hubert Salik.

– Powrót do kosmosu wiąże się z polaryzacją, która wcześniej napędzała ten wyścig. Na przełomie lat 50. i 60., kiedy w kosmos wyleciał Sputnik, to była rywalizacja dwóch mocarstw, które nie liczyły się z pieniędzmi, a które swoją przewagę chciały udowodnić w przestrzeni kosmicznej. Teraz na największego konkurenta Amerykanów wyrastają Chińczycy – mówi Hubert Salik. I jak dodaje, ekspansja kosmiczna, to nie tylko poszukiwanie nowych zasobów, ale szansa na lepsze poznanie wszechświata. – Być może pozwoli to odkryć nowe prawa fizyki, które w teorii istnieją, ale nie zostały udowodnione. Ostatnie lata zmieniały znacząco fizykę, kiedy okazało się, że grawitacja nie jest siłą, tylko falą. Niemal wszystkich z nas uczono w szkole czego innego – mówi.

Czy na podboju kosmosu można zarobić? Czy marzenie o kolonizacji Marsa może się spełnić? Jakie polskie projekty poleciały w kosmos? O tym wszystkim w kolejnym odcinku podcastu „Posłuchaj, Plus Minus”.

Ilustracja: Konrad Siuda

Michał Płociński
Prowadzący

Redaktor „Plusa Minusa”, dziennikarz społeczno-polityczny i kulturalny. Radiowiec, hip-hopowiec i zapalony kibic sportowy. Pisze o zmianach cywilizacyjnych. Od studiów filozoficznych i politologicznych śledzi świat idei. Robi wywiady, recenzuje kulturę popularną i prowadzi audycję muzyczną „Rap Sesja” w warszawskim Radiu Kampus.