Wielki powrót do kosmosu

W zeszłym roku aż 19 turystów kosmicznych odwiedziło przestrzeń kosmiczną, w tym 90-letni William Shatner, odtwórca roli kapitana Kirka w serialu „Star Trek”. Swoje łaziki na Marsa wysłali Amerykanie i Chińczycy, którzy po ciemnej stronie Księżyca odkryli ślady wody. O przestrzeń kosmiczną walczą też miliarderzy – Jeff Bezos i Elon Musk, a dzięki długo oczekiwanemu teleskopowi Jamesa Webba będziemy mogli lepiej poznać wszechświat. O nowej kosmicznej ekspansji i technologiach, które jej zawdzięczamy rozmawiają Michał Płociński i Hubert Salik.

- Powrót do kosmosu wiąże się z polaryzacją, która wcześniej napędzała ten wyścig. Na przełomie lat 50. i 60., kiedy w kosmos wyleciał Sputnik, to była rywalizacja dwóch mocarstw, które nie liczyły się z pieniędzmi, a które swoją przewagę chciały udowodnić w przestrzeni kosmicznej. Teraz na największego konkurenta Amerykanów wyrastają Chińczycy – mówi Hubert Salik. I jak dodaje, ekspansja kosmiczna, to nie tylko poszukiwanie nowych zasobów, ale szansa na lepsze poznanie wszechświata. – Być może pozwoli to odkryć nowe prawa fizyki, które w teorii istnieją, ale nie zostały udowodnione. Ostatnie lata zmieniały znacząco fizykę, kiedy okazało się, że grawitacja nie jest siłą, tylko falą. Niemal wszystkich z nas uczono w szkole czego innego – mówi.

Czy na podboju kosmosu można zarobić? Czy marzenie o kolonizacji Marsa może się spełnić? Jakie polskie projekty poleciały w kosmos? O tym wszystkim w kolejnym odcinku podcastu "Posłuchaj, Plus Minus".

Ilustracja: Konrad Siuda

Prowadzący

Szef działu opinii „Rzeczpospolitej”, redaktor prowadzący codziennego wydania i redaktor weekendowego magazynu „Plus Minus”. Absolwent politologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2011 r. w „Rzeczpospolitej”. Od 2007 r. pisze o polityce, sprawach społecznych i przemianach cywilizacyjnych. Bardzo uważnie śledzi debatę publiczną. Prowadzi w Radiu Kampus audycję muzyczną „Rap Sesja” (od 2009 r.) oraz poranne pasmo „Kapitan Poranek”. Miał autorski cykl rozmów „My, Polacy” w Programie 3 Polskiego Radia oraz współprowadził audycję „O wszystkim z kulturą” w Programie 2 Polskiego Radia. Prowadzący podcastów „Rzeczpospolitej”, w tym „Rzecz w tym”.