Czeka nas jeszcze trudniejszy rok

Federalizacji Unii, wybory do Bundestagu i czekające nas wybory prezydenckie we Francji. Pandemia, konflikty zbrojne i rozzuchwalenie regionalnych potęg. Jednym zdaniem: żyjemy w niespokojnych czasach. O tym Michał Płociński rozmawia z Jerzym Haszczyńskim w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.

Tym razem, w noworocznym wydaniu „Plusa Minusa”, przyjrzeliśmy się postępującej federalizacji Unii Europejskiej. Idea ta rozbłysła na nowo po tym, jak została zapisana w umowie koalicyjnej nowego niemieckiego rządu. Anna Słojewska z Brukseli pisze o „Europie różnych bliskości”, a Jędrzej Bielecki o Francji, która „może rozsadzić Zachód”.

Gość podcastu, Jerzy Haszczyński, szef działu zagranicznego „Rzeczpospolitej”, ocenia, że rok 2021 był bardzo istotny dla procesu integracji europejskiej. Hasła, które jeszcze niedawno uważano za eurosceptyczne i które padały wyłącznie z ust partii wykluczanych z politycznego mainstreamu, w tymże mainstreamie zdążyły się już rozgościć, chociażby u francuskich republikanów.

Jaki to był rok na świecie? Jakim procesom sprzyja pandemia? I co nas czeka w nadchodzącym roku? O tym wszystkim w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.

Prowadzący

Redaktor „Plusa Minusa”, dziennikarz społeczno-polityczny i kulturalny. Radiowiec, hip-hopowiec i zapalony kibic sportowy. Pisze o zmianach cywilizacyjnych. Od studiów filozoficznych i politologicznych śledzi świat idei. Robi wywiady, recenzuje kulturę popularną i prowadzi audycję muzyczną „Rap Sesja” w warszawskim Radiu Kampus.