Naród z aspiracjami – marzenia i kompleksy Polaków

O czym marzą Polacy? Jakie jako naród mamy kompleksy? Czy marzenia są nam potrzebne, a może lepsze jest odniesienie do rzeczywistości? Nad tym w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus” zastanawiają się Hubert Salik i Michał Płociński, redaktorzy magazynu „Plus Minus”.

– Żaden awans społeczny nie odbywa się bez marzeń. Jeśli ich nie masz, to nic nie osiągniesz i nie pójdziesz do przodu – mówi Hubert Salik. – Nie możemy się skupiać tylko na rzeczywistości. Musimy się starać, żeby zarówno nasze życie, jak i nasze społeczeństwo było lepsze, inaczej jesteśmy z marzeń wyprani – dodaje.

Nad marzeniami Polaków w jednym z tekstów z najnowszego wydania „Plus Minus” zastanawia się też Jacek Cieślak. „Kiedyś ludzie aspirujący do klasy średniej chcieli być jak bohaterowie seriali TVN, dziś marzą, by wyglądać jak gwiazdy Instagrama” pisze na łamach magazynu. O aspiracjach polskiej wsi opowiada nam Tomasz Staroń, strateg polityczny i badacz rynku. W rozmowie z Michałem Kolanko mówi: recepcja wsi zatrzymała się na dwudziestoleciu międzywojennym, a my nadal chcemy mieć oparty na stereotypie obraz biednego chłopa, którego trzeba bronić. A on nam mówi dziś hardo: sam się obronię, nie potrzebuję waszej paternalistycznej, neokolonialnej litości.

W najnowszym wydaniu „Plus Minus” także tekst Piotra Zaremby, który pisze, że za wcześnie na grzebanie PiS, sylwetka liderki Zielonych Annaleny Baerbock, gwiazdy wyborów do Budnestagu, wywiad z Jessicą Bruder, autorką głośnej książki Nomadland, tekst Barbary Hollender poświęcony drugiej części „Wesela” Wojciecha Smarzowskiego oraz rozmowa z Magdaleną Millert, architektką i urbanistką o tym, jak młodzi ludzie postrzegają miasto i jak je projektować.

Ilustracja: Konrad Siuda

Michał Płociński
Prowadzący

Redaktor „Plusa Minusa”, dziennikarz społeczno-polityczny i kulturalny. Radiowiec, hip-hopowiec i zapalony kibic sportowy. Pisze o zmianach cywilizacyjnych. Od studiów filozoficznych i politologicznych śledzi świat idei. Robi wywiady, recenzuje kulturę popularną i prowadzi audycję muzyczną „Rap Sesja” w warszawskim Radiu Kampus.

Hubert Salik
Prowadzący

Redaktor prowadzący „Plusa Minusa”, zapalony kibic koszykówki. Dziennikarz społeczno-ekonomiczny. Uważa, że motorem zmian społecznych są motywacje ekonomiczne, a cywilizację pcha do przodu to samo, co ją równocześnie degeneruje - niepohamowane ego jednostek.