Co czeka Zachód po wyborach w Niemczech

O ostatnich wyborach do Bundestagu, kryzysie, który przeżywa Zachód, pomysłach na wspólną europejską armię oraz relacjach Niemiec i Polski z Jerzym Haszczyńskim, szefem działu zagranicznego „Rzeczpospolitej”, rozmawia Michał Płociński.

- Gigantycznych zmian nie będzie, Niemcy nie wystąpią z Unii czy z NATO, nie zerwą też bliskich więzi z Kremlem, ale korekty znaczne mogą nastąpić – podsumowuje Jerzy Haszczyński. - Twierdzenie, że nigdy nikt nie będzie lepszym kanclerzem dla Polski niż Angela Merkel, to samobójstwo polityczne – dodaje. Gość podcastu mówi też, że „Niemcy nie chcą wizji Europy bez wschodniej flanki”. - Każdy odpowiedzialny polityk niemiecki będzie się starał nie wypchnąć Polski z Unii, czyli nie pomagać tym antyunijnym czynnikom w rządzie Polski – stwierdza Haszczyński.

W najnowszym numerze „Plus Minus” również o tym, co Polska straciłaby na polexicie,  dlaczego wszystkie potęgi XXI znalazły się nagle w kryzysie, czy jest szansa na powołanie wspólnej europejskiej armii i co tak naprawdę w Platformie chce osiągnąć Donald Tusk? Piszemy też o zbliżającym się festiwalu chopinowskim, a felietoniści Plusa odnoszą się do  konferencji ministrów Błaszczaka i Kamińskiego.

Ilustracja: Konrad Siuda

Prowadzący

Szef działu opinii „Rzeczpospolitej”, redaktor prowadzący codziennego wydania i redaktor weekendowego magazynu „Plus Minus”. Absolwent politologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2011 r. w „Rzeczpospolitej”. Od 2007 r. pisze o polityce, sprawach społecznych i przemianach cywilizacyjnych. Bardzo uważnie śledzi debatę publiczną. Prowadzi w Radiu Kampus audycję muzyczną „Rap Sesja” (od 2009 r.) oraz poranne pasmo „Kapitan Poranek”. Miał autorski cykl rozmów „My, Polacy” w Programie 3 Polskiego Radia oraz współprowadził audycję „O wszystkim z kulturą” w Programie 2 Polskiego Radia. Prowadzący podcastów „Rzeczpospolitej”, w tym „Rzecz w tym”.