Co czeka Zachód po wyborach w Niemczech

O ostatnich wyborach do Bundestagu, kryzysie, który przeżywa Zachód, pomysłach na wspólną europejską armię oraz relacjach Niemiec i Polski z Jerzym Haszczyńskim, szefem działu zagranicznego „Rzeczpospolitej”, rozmawia Michał Płociński.

– Gigantycznych zmian nie będzie, Niemcy nie wystąpią z Unii czy z NATO, nie zerwą też bliskich więzi z Kremlem, ale korekty znaczne mogą nastąpić – podsumowuje Jerzy Haszczyński. – Twierdzenie, że nigdy nikt nie będzie lepszym kanclerzem dla Polski niż Angela Merkel, to samobójstwo polityczne – dodaje. Gość podcastu mówi też, że „Niemcy nie chcą wizji Europy bez wschodniej flanki”. – Każdy odpowiedzialny polityk niemiecki będzie się starał nie wypchnąć Polski z Unii, czyli nie pomagać tym antyunijnym czynnikom w rządzie Polski – stwierdza Haszczyński.

W najnowszym numerze „Plus Minus” również o tym, co Polska straciłaby na polexicie,  dlaczego wszystkie potęgi XXI znalazły się nagle w kryzysie, czy jest szansa na powołanie wspólnej europejskiej armii i co tak naprawdę w Platformie chce osiągnąć Donald Tusk? Piszemy też o zbliżającym się festiwalu chopinowskim, a felietoniści Plusa odnoszą się do  konferencji ministrów Błaszczaka i Kamińskiego.

Ilustracja: Konrad Siuda

Michał Płociński
Prowadzący

Redaktor „Plusa Minusa”, dziennikarz społeczno-polityczny i kulturalny. Radiowiec, hip-hopowiec i zapalony kibic sportowy. Pisze o zmianach cywilizacyjnych. Od studiów filozoficznych i politologicznych śledzi świat idei. Robi wywiady, recenzuje kulturę popularną i prowadzi audycję muzyczną „Rap Sesja” w warszawskim Radiu Kampus.