Wszystkie barwy stanu wyjątkowego

Jak do stanu wyjątkowego podchodzą filozofowie i teolodzy? Jak wygląda on w Polsce, a jak w innych europejskich krajach: we Francji, Włoszech czy Hiszpanii? Czy budowanie „fortu Europa” to konieczność? Z Jędrzejem Bieleckim, dziennikarzem działu zagranicznego „Rzeczpospolitej” i autorem tekstu otwierającego magazyn „Zwyczajny stan nadzwyczajny”, rozmawia Michał Płociński.

– Stan nadzwyczajny będzie coraz bardziej zwyczajny. Cena tego, że będziemy respektowali konwencje genewskie i inne rozwiązania prawne, może być katastrofalna w bardzo krótkim okresie – mówi gość podcastu. – Nagle okazuje się, że Europa otoczona jest przez morze znacznie bardziej zaludnionych krajów i dynamicznie się rozwijających, ale które w ogromnej większości nie zdołały przeskoczyć do poziomu średniej zamożności i poziomu, na którym migracja nie ma sensu za wszelką cenę – dodaje. Jako przykład podaje Egipt i tolerowaną po cichu przez kraje starego kontynentu brutalną dyktaturę marszałka Sisiego. – Europa wie, że jeżeli w kraju nastąpi eksplozja i zdesperowani ludzie zaczną pojawiać się na wybrzeżu Grecji czy Włoch, Unia nie będzie mogła nic zrobić – tłumaczy.  

Czy Europa zdobędzie się na rachunek sumienia i przyznanie, że wartości europejskie już nie obowiązują?

W najnowszym numerze magazynu „Plus Minus” również o tym, czy Sławomir Mentzen zastąpi Janusza Korwina-Mikkego, czego może nauczyć nas raport na temat nadużyć u Dominikanów, jaki jest pierwszy rok drugiej kadencji Andrzeja Dudy oraz rozmowy z bośniacką reżyserką Jasmilą Žbanić i raperem Piotrem „Edziem” Byliną, gwiazdą TikToka.

Ilustracja: Konrad Siuda

Prowadzący

Redaktor „Plusa Minusa”, dziennikarz społeczno-polityczny i kulturalny. Radiowiec, hip-hopowiec i zapalony kibic sportowy. Pisze o zmianach cywilizacyjnych. Od studiów filozoficznych i politologicznych śledzi świat idei. Robi wywiady, recenzuje kulturę popularną i prowadzi audycję muzyczną „Rap Sesja” w warszawskim Radiu Kampus.