Politycy w matriksie Twittera

Ile wspólnego z prawdziwym obrazem rzeczywistości polityczno-społecznej ma świat, który przedstawia nam Twitter? Czym jest instapolityka? I czy nie lepiej by było, jakby politycy jak ognia unikali mediów społecznościowych? O tym dyskutują Michał Płociński i Michał Kolanko w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.

„Polityka to już nie tylko gabinetowe rozgrywanie swoich przeciwników, ustalanie planów i ofert wyborczych. Coraz większą rolę odgrywa tzw. instapolityka, która toczy się w sformatowanych tożsamościowo i nieprzejrzystych bańkach, gdzie dominujący głos zyskują najbardziej wyraziści dyskutujący” – pisze Michał Kolanko w artykule „Nieznośna lekkość bańki” w najnowszym wydaniu magazynu „Plus Minus”.

„Ten tekst jest pewną zapowiedzią, takim trailerem, teaserem książki, jaką piszę o Twitterze” – zdradza dziennikarz. „Uważam, że politycy mimo wszystko powinni być w mediach społecznościowych. Nie jestem tylko pewien, czy powinni na nich być w taki sposób, jak zwykli użytkownicy – w takiej megazaangażowanej formie” – opowiada. „Jarosław Kaczyński nie musi być na Twitterze, ale młodzi politycy, którzy chcą się przebić, na pewno powinni z niego korzystać”.

Jakie zagrożenia czekają na polityków – a właściwie na nas wszystkich – w mediach społecznościowych, szczególnie na najmocniej rozpolitykowanym Twitterze? Jak z tego matriksa wyjść?

Michał Płociński
Prowadzący

Redaktor „Plusa Minusa”, dziennikarz społeczno-polityczny i kulturalny. Radiowiec, hip-hopowiec i zapalony kibic sportowy. Pisze o zmianach cywilizacyjnych. Od studiów filozoficznych i politologicznych śledzi świat idei. Robi wywiady, recenzuje kulturę popularną i prowadzi audycję muzyczną „Rap Sesja” w warszawskim Radiu Kampus.

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.