Kto ukradł wyborcę lewicy

Co czeka polską lewicę? Czy da się budować poparcie głównie na popularności wśród młodych? Jak w dobie tak silnej polaryzacji pogodzić postulaty kulturowe z socjalnymi? O tym w najnowszym podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.

„Polska lewica ma inny elektorat niż ten, którego pragnie. Bo ma poparcie głównie wśród najbardziej uprzywilejowanych klas, które najmniej potrzebują państwa opiekuńczego” – mówi w „Plusie Minusie” Sławomir Sierakowski. A Przemysław Sadura, drugi współautor raportu z badań socjologicznych „Koniec hegemonii 500+”, dodaje: „Lewicowość w Polsce to ciągle zabawa dla wielkomiejskiej klasy średniej – tej jej części, która albo odziedziczyła, albo nabyła pewne elementy etosu inteligenckiego. Mówimy o ludziach, którzy trochę wbrew empirycznemu doświadczeniu są w stanie targnąć się na to, by zaufać polskiemu państwu”.

Co właściwie wynika z raportu „Koniec hegemonii 500+”? Czy wyborcy przestali już być wdzięczni za 500+? Jakie wyzwania stoją przed polskimi partiami politycznymi? I czy lewica będzie potrafiła podjąć rękawicę, jeśli chodzi o walkę z PiS o elektorat socjalny?

O tym wszystkim rozmawiają Hubert Salik i Michał Płociński, redaktorzy magazynu „Plus Minus”.

Ilustracja: Konrad Siuda

Prowadzący

Szef działu opinii „Rzeczpospolitej”, redaktor prowadzący codziennego wydania i redaktor weekendowego magazynu „Plus Minus”. Absolwent politologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2011 r. w „Rzeczpospolitej”. Od 2007 r. pisze o polityce, sprawach społecznych i przemianach cywilizacyjnych. Bardzo uważnie śledzi debatę publiczną. Prowadzi w Radiu Kampus audycję muzyczną „Rap Sesja” (od 2009 r.) oraz poranne pasmo „Kapitan Poranek”. Miał autorski cykl rozmów „My, Polacy” w Programie 3 Polskiego Radia oraz współprowadził audycję „O wszystkim z kulturą” w Programie 2 Polskiego Radia. Prowadzący podcastów „Rzeczpospolitej”, w tym „Rzecz w tym”.

Prowadzący