Jak wzrost zakażeń wpłynie na polską politykę?

Jeśli opozycja zacznie teraz zyskiwać, to minione tygodnie będą historycznie uznawane za przełomowe – komentuje wydarzenia ostatnich dni Michał Kolanko.

Ten tydzień pokazał zmianę strategii opozycji, szczególnie Koalicji Obywatelskiej, która poczuła, że może skutecznie zaszkodzić partii rządzącej, nie krytykując jej w mediach i nie używając ogólnych haseł, tylko robiąc punktowe kontrole, wysyłając posłów do urzędów czy ministerstw i alarmując o nieprawidłowościach oraz nieprzygotowaniu na koronawirusa – mówi Michał Szułdrzyński.

Czy Polacy będą surowiej osądzać władzę? – Jeśli coraz więcej osób będzie miało kogoś w rodzinie lub wśród znajomych, kto ciężko przejdzie COVID-19, percepcja rządu się zmieni. Wszystkie grzechy z przeszłości i wypowiedź premiera o tym, że wirus jest w odwrocie, wrócą w innym kontekście – odpowiada Michał Kolanko.

Czy jesienna ofensywa programowa PiS uda się w warunkach nasilającej się epidemii? Co zrobi opozycja? Kto lepiej rozegra interesy rolników? Co oznaczają zmiany personalne w kancelarii prezydenta? Czy Andrzej Duda chce konfliktu z Jarosławem Kaczyńskim? O tym wszystkim w najnowszym odcinku podcastu.

„Polityczne Michałki” to omówienie wydarzeń politycznych mijającego tygodnia. Na program zapraszają Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko. W każdy piątek o 12:00.

Słuchaj na kanale „Rzeczpospolita: Audycje” na iTunes, Spotify, aCast, Google Podcasts, Stitcher.

Fot. Jerzy Dudek/Fotorzepa

Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, szef magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rz”. Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmował się głównie myślą polityczną, politykę lubi, obserwuje, opisuje i komentuje chętnie do dziś. Szczęśliwy mąż jednej żony i ojciec pięciu córek.

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.