Wybory 2023. „O losach tej kampanii rozstrzygną krótkie filmy wideo”

To kampania inna niż wszystkie - PiS zdaje sobie sprawę, że nie wygra tymi metodami jak w 2015 czy 2019. Częściowo to efekt zmian w świecie, częściowo politycznego kalendarza. Stąd optymalizacja wyników i roszady na listach PiS - mówił Michał Kolanko w kolejnym odcinku podcastu „Polityczne Michałki” .

Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński mówili o tym, jak zmienia się sposób komunikacji polityków z wyborcami. Kandydaci rezygnują z tradycyjnych kanałów, licząc na bezpośrednie dotarcie do Polaków krótkimi, emocjonalnymi filmikami, w których zawierają swój przekaz. W czasach, gdy wielu Polaków wiedzę o polityce czerpie z memów i krótkich filmików, ma to kolosalne znaczenie.

Autorzy podcastu rozmawiali też o listach PiS, obecności na nich tak kontrowersyjnych postaci jak Łukasz Mejza czy Robert Bąkiewicz a także wpływie na kampanię Koalicji Obywatelskiej Campusu Polska Rafała Trzaskowskiego oraz gdańskim wystąpieniu Donalda Tuska w rocznicę Porozumień Sierpniowych.

Fot. PAP, Bartłomiej Zborowski

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.