Wybory 2023. „O losach tej kampanii rozstrzygną krótkie filmy wideo”

To kampania inna niż wszystkie – PiS zdaje sobie sprawę, że nie wygra tymi metodami jak w 2015 czy 2019. Częściowo to efekt zmian w świecie, częściowo politycznego kalendarza. Stąd optymalizacja wyników i roszady na listach PiS – mówił Michał Kolanko w kolejnym odcinku podcastu „Polityczne Michałki” .

Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński mówili o tym, jak zmienia się sposób komunikacji polityków z wyborcami. Kandydaci rezygnują z tradycyjnych kanałów, licząc na bezpośrednie dotarcie do Polaków krótkimi, emocjonalnymi filmikami, w których zawierają swój przekaz. W czasach, gdy wielu Polaków wiedzę o polityce czerpie z memów i krótkich filmików, ma to kolosalne znaczenie.

Autorzy podcastu rozmawiali też o listach PiS, obecności na nich tak kontrowersyjnych postaci jak Łukasz Mejza czy Robert Bąkiewicz a także wpływie na kampanię Koalicji Obywatelskiej Campusu Polska Rafała Trzaskowskiego oraz gdańskim wystąpieniu Donalda Tuska w rocznicę Porozumień Sierpniowych.

Fot. PAP, Bartłomiej Zborowski

Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, szef magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rz”. Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmował się głównie myślą polityczną, politykę lubi, obserwuje, opisuje i komentuje chętnie do dziś. Szczęśliwy mąż jednej żony i ojciec pięciu córek.

Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.