Sejmowa komisja śledcza ds. Pegasusa. „Parlamentarna próba sił”

Paweł Kukiz zgłosił wniosek o powołanie komisji śledczej ws. inwigilacji. Śledztwo miałoby objąć podsłuchy od 2005 roku, do czego namówić mieli polityka ludowcy. Za powołaniem komisji są też Konfederacja i Platforma Obywatelska. – To polityczny przełom, nawet jeśli ta komisja nie powstanie – oceniają Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński w podcaście „Polityczne Michałki”.

– Opozycja zaczęła rozmawiać z Pawłem Kukizem, Rubikon został przekroczony. To ważne dla polskiej polityki w tym roku – mówi Michał Kolanko. Jego zdaniem, lider Kukiz 15’ jest teraz języczkiem u wagi, jak kiedyś Jarosław Gowin. Ale, jak dodaje, „charakter jego porozumienia z PiS jest niewyraźny, a to generuje niespodzianki”. – Nawet jeśli powstanie komisja śledcza, Paweł Kukiz może nadal głosować z PiS i bronić ministrów partii rządzącej – mówi Kolanko.

Co dzięki komisji chce ugrać PSL? Dlaczego Konfederacja chce iść w tej sprawie razem z tzw. liberalną opozycją? Jak PO powinna zmienić narrację? Czy PiS podda wniosek w sprawie komisji pod głosowanie? Jak będzie wyglądała sejmowa arytmetyka? Co w sprawie Pegasusa ustaliła komisja senacka? O tym wszystkim w podsumowaniu wydarzeń tygodnia.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.

Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, szef magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rz”. Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmował się głównie myślą polityczną, politykę lubi, obserwuje, opisuje i komentuje chętnie do dziś. Szczęśliwy mąż jednej żony i ojciec pięciu córek.