Lex Czarnek. PiS znowu chce być jak walec

Ten temat niezwykle polaryzuje, bardzo mocno pracuje w bańkach, przede wszystkim antypisowskich. Partii rządzącej oczywiście pozwala budować pozycję tego, kto jest twardy i tworzy przyszłość edukacyjną, ale nikt nie ma wątpliwości, że w tej ustawie chodzi o co innego, o większą ideologiczną kontrolę nad edukacją, co wytykali jej nawet posłowie Konfederacji – komentuje Michał Szułdrzyński w podcaście „Polityczne Michałki”.

Jak zauważa Michał Kolanko, efektem ustawy jest nie tylko polaryzacja, ale i gigantyczna mobilizacja tych wszystkich środowisk, które nie chcą zmian w prawie oświatowym – od samorządów po organizacje edukacyjne jak Wolna Szkoła aż po opozycję w Sejmie. Jakie są emocje wokół lex Czarnek w samym obozie rządzącym? – Znowu jesteśmy jak walec, znowu zmieniamy rzeczywistość – mówią politycy PiS.

W podsumowaniu wydarzeń tygodnia Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński zastanawiają się też, co będzie ostatecznym testem dla Polskiego Ładu, kogo zmobilizuje afera wokół Pegasua i jaki wpływ na nią będą miały senacka i unijna komisja śledcza, przyglądają się ostatnim antyunijnym wypowiedziom ministra Zbigniewa Ziobry i próbom mobilizacji prawicowego elektoratu oraz sytuacji na opozycji.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.

Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, szef magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rz”. Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmował się głównie myślą polityczną, politykę lubi, obserwuje, opisuje i komentuje chętnie do dziś. Szczęśliwy mąż jednej żony i ojciec pięciu córek.