PO ma skrzydła, ale nie lata

Posłuchaj

Platforma chciała się pokazać jako partia centrum, która ma skrzydła – mówi Michał Kolanko. I choć ogłoszony wczoraj „Pakiet dla kobiet”, którego najważniejszą częścią jest pomysł legalizacji aborcji w przypadku trudnej sytuacji życiowej kobiety do 12 tygodnia ciąży, nie zachwiał partią, efekt tej decyzji może być odłożony w czasie. – W terenie, im dalej od Warszawy, a bliżej Końskich, te reakcje mogą być bardziej mieszane – przekonuje Kolanko.

Stanowisko PO w sprawie aborcji nie spowodowało odejść z partii, ale część jej konserwatywnych polityków uważa, że tą decyzją przekreślono elektorat w centrum, który ma umiarkowane poglądy i wyborców rozczarowanych PiS-em. Satysfakcję widać też na Nowogrodzkiej. W wywiadzie sprzed kilku miesięcy udzielonym „Rzeczpospolitej” Jarosław Kaczyński sugerował, że PO chce zdominować lewicę, a w ten sposób otwiera się droga do centrum. – Nie ma wątpliwości, że powrotu do Platformy sprzed czwartkowej deklaracji już nie ma – dodaje Michał Kolanko w rozmowie z Michałem Szułdrzyńskim.

Czy Szymon Hołownia zyska na dookreśleniu się PO? Kto wygrywa batalię w Porozumieniu – Jarosław Gowin czy Adam Bielan? Jak rozegra się bitwa o fotel prezydenta w Rzeszowie? O tym wszystkim w podcaście „Polityczne Michałki”. W każdy piątek Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko omawiają najważniejsze wydarzenia polityczne mijającego tygodnia.

Fot. Jerzy Dudek/Fotorzepa

Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, szef magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rz”. Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmował się głównie myślą polityczną, politykę lubi, obserwuje, opisuje i komentuje chętnie do dziś. Szczęśliwy mąż jednej żony i ojciec pięciu córek.

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.

Odcinek 231