Pałac Prezydencki: Kampania prezydencka przyspiesza. Kto wygrywa w internecie?

Kampania prezydencka wchodzi w decydującą fazę, a emocje wokół kandydatów rosną. Jakie tematy dominują w debacie publicznej? Którzy politycy najlepiej radzą sobie w internecie? O tym, jak cyfrowe narzędzia wpływają na strategię wyborczą, w rozmowie z Michałem Kolanko opowiada Mateusz Sabat, szef firmy Big Data for Leaders.

Mateusz Sabat zwraca uwagę, że jeszcze do niedawna tematy geopolityczne dominowały nad krajową polityką, ale w ostatnich tygodniach nastroje zaczęły się zmieniać. - Widzimy przechylenie w stronę polityki krajowej, emocje w kampanii zaczynają rosnąć – podkreśla.

Mentzen jak Trump? „Jemu w Polsce jest najbliżej”

Sabat zauważa, że kandydat Konfederacji od dawna skutecznie wykorzystuje media społecznościowe. - Mentzen był jednym z pierwszych polskich polityków, którzy mocno zaistnieli na TikToku. To kontynuacja strategii, którą wcześniej stosowali liderzy Konfederacji – mówi Sabat. – Mentzen w polskich warunkach najbardziej się wpisuje w taki model, który Trump zaproponował takiego antyestablishmentowego, ale jednak człowieka sukcesu, kogoś, kto chce odświeżyć politykę, kogoś, kto chce wywrócić stolik – mówił Sabat.

Kampania prezydencka a nowe technologie

Czy AI zmienia sposób prowadzenia kampanii? Gość podcastu zwraca uwagę na nowe narzędzia, z których korzystają politycy. - Niedawno pojawiła się możliwość generowania komiksów anime za pomocą AI i już kilku polityków to wykorzystało – zauważa Sabat. Kampanie prezydenckie są mocno spersonalizowane, co pasuje do rzeczywistości internetowej. - To format wyborczy, który sprzyja personalizacji i budowaniu osobistej marki – mówił Sabat.

Czy internet zdecyduje o wyniku wyborów? Jakie strategie w mediach społecznościowych okazują się najskuteczniejsze? O tym wszystkim w nowym odcinku podcastu „Pałac Prezydencki”.

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.