Zniechęceni wyborcy i rytualna kampania – co mówią sondaże o wyborach prezydenckich 2025?

Czy wyborcy są już naprawdę zmęczeni kampanią prezydencką 2025? Co mówią o tym dane? W ostatnim odcinku przed I turą wyborów - podsumowanie przed ciszą wyboczą.

W najnowszym odcinku podcastu „Pałac Prezydencki” Michał Kolanko rozmawia z Krzysztofem Jodłowskim, analitykiem i badaczem z DayRay.pl, o końcówce kampanii prezydenckiej 2025. W rozmowie padają słowa o zmęczeniu społecznym, braku autentyczności i rytualnym charakterze politycznych przekazów. Jakie emocje dominują wśród wyborców? Dlaczego wyborcy czują się coraz bardziej odsunięci od polityki? I co mówią dane o tym, jak kandydaci odpowiadają – lub nie – na realne potrzeby Polaków?

Wybory prezydenckie: Podejście rytualne? 

– Mam poczucie, że dzisiaj będę występował jako takie uosobienie zniechęcenia – mówi Jodłowski, komentując emocje społeczne widoczne w badaniach. Zwraca uwagę na ogólny dystans wobec polityki i brak emocjonalnego zaangażowania w kampanię.

Zdaniem eksperta, wybory prezydenckie 2025 są grą w znane schematy. – Rozgrywamy te wybory poprzez utarte wzorce, które już kiedyś były – ocenia, wskazując na brak nowej jakości w przekazach kandydatów i dominację tematów o charakterze rządowym nad prezydenckimi kompetencjami.

Jodłowski tłumaczy też zjawisko „rytualnego” podejścia do tematów kampanijnych: – Wszystko to miało moim zdaniem charakter taki mocno rytualny, taki trochę wykalkulowany na zasadzie zbierania targetu. Kandydaci, według niego, działają bardziej strategicznie niż autentycznie.

Odpowiadając na pytanie o bezpieczeństwo jako motyw kampanii, Jodłowski stwierdza: – One powinny być o bezpieczeństwie. Czy były? Czy czujemy się bezpiecznie z tymi kandydatami? Ja osobiście mam trochę wątpliwości.

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.