„A dlaczego nie dawać willi lewakom? Są piękniejsi”

„Tyle lat u władzy, a PiS nie nauczył się jeszcze z wdźiękiem rozdawać swoim cudze pieniądze” – Robert Górski i Mariusz Cieślik komentują między innymi program „willa plus” ministra Przemysława Czarnka. I zapraszają na cotygodniowy, satyryczny przegląd wydarzeń. 

„A dlaczego nie dawać willi lewakom? Są piękniejsi” – mówią Górski & Cieślik o programie „willa plus” ministra edukacji Przemysława Czarnka.

W ramach konkursu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania” resort przeznaczył 40 mln zł na wsparcie 42 organizacji, blisko związanych z obozem władzy. „Co w tym złego? Że lewacy nie dostali? Nie dostaną” – mówił minister Czarnek po ujawnieniu tych informacji.

Tymvczasem jak wynika z ustaleń „Rzeczpsopolitej” szef resortu edukacji dwukrotnie zmieniał skład zespołu doradczego, który opiniował wnioski o dotacje na zakup nieruchomości.

Lewica złożyła wniosek o wotum nieufności wobec ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk argumentuje, że to „wniosek o odwołanie człowieka, który zabiera dzieciom, żeby dać kolegom”.

Z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” wynika, że „willa plus” powinna być powodem odwołania szefa MEN Przemysława Czarnka.

„Mamy nowych braci Mroczków: Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak – Kamysz. Idealni kandydaci na zięcia, ale czy na wygraną w wyborach?” – pytają Górski & Cieślik.

Polska 2050 i PSL-Koalicja Polska ogłosili współpracę. „Tak, chcemy stworzyć jedną listę. Jedną listę spraw do załatwienia. Wspólną listę spraw do załatwienia” – mówił Szymon Hołownia w czasie wspólnej konferencji prasowej z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. W ostatnim sondażu dla „Rzeczpospolitej” Polska 2050 może liczyć na 8,3 procent, a PSL-Koalicja Polska na 5,1.

„W kraju jest źle w tych miejscach, których Morawiecki nie widzi. Dowiedział się o podwyżkach w PKP i nakazał je cofnąć. Jak na wschodzie” – komentują Górski & Cieślik.

Po medialnej burzy, wywołanej drastycznym podniesieniem cen od 11 stycznia, PKP InterCity ogłosiło powrót do poprzednich stawek. Taki krok zapowiedział już wcześniej premier Mateusz Morawiecki, gdy okazało się, że droższe przejazdy koleją wywołały falę społecznego niezadowolenia mogącą obniżyć notowania rządu. Stare ceny zaczną obowiązywać od 1 marca.

„To już lepiej ścigać za chodzenie z gołymi kostkami w zimie” – Górski & Cieślik o umorzeniu przez sąd postępowania w sprawie znanego rapera Michała M. oraz jego znajomego, którzy zostali przez prokuraturę oskarżeni o posiadanie narkotyków.

Michał M. został zatrzymany w styczniu ubiegłego roku na warszawskim Mokotowie. Wówczas, jak relacjonowały media, dwóch mężczyzn, po wylegitymowaniu – „sami wyjęli z kieszeni woreczek z suszem”. Obaj złożyli wyjaśnienia i przyznali się do zarzucanego im czynu. Tłumaczyli, że narkotyki mieli na własny użytek.

„Michał M. posiadał środek odurzający w postaci ziela konopi innych niż włókniste, o łącznej wadze 1,45 grama netto. Drugi oskarżony posiadał 0,39 grama konopi” – informowała wówczas Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Prowadzący

Robert Górski, satyryk, pomysłodawca serii komediowej "Ucho Prezesa"

Prowadzący

Mariusz Cieślik, stały publicysta „Rzeczpospolitej”, scenarzysta, satyryk i pisarz