Jak obniżyć ceny mieszkań? Cła na nawozy i plan podatkowy Trumpa

Jak obniżyć ceny mieszkań w Polsce, dlaczego Unia Europejska wprowadza cła na nawozy z Białorusi i Rosji oraz jakie skutki niesie nowy plan podatkowy Donalda Trumpa? W piątkowym odcinku "Twój Biznes" podsumowujemy kluczowe wydarzenia gospodarcze.

W dzisiejszym podcaście „Twój Biznes” między innymi:

Jak obniżyć ceny mieszkań w Polsce?

W Polsce nadal brakuje około 2 mln lokali mieszkalnych, co wprost przekłada się na wysokie ceny nieruchomości. Eksperci Rady Legislacyjnej "Rzeczpospolitej" wskazują, że do wzrostu cen przyczynił się program "kredyt 2 proc.", który spowodował gwałtowny wzrost popytu przy ograniczonej podaży. Proponowane rozwiązania to m.in. uwalnianie gruntów pod zabudowę mieszkaniową, uproszczenie procedur budowlanych, rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego oraz stabilizacja polityki kredytowej przez zmiany regulacyjne KNF. To kompleksowe podejście ma na celu zwiększenie podaży i zahamowanie wzrostu cen.

UE wprowadza cła na nawozy z Białorusi i Rosji

Po ponad trzech latach od wybuchu wojny w Ukrainie, Parlament Europejski zatwierdził cła na nawozy oraz inne produkty rolne z Rosji i Białorusi. Stawki ceł wyniosą 6,5 proc. plus opłaty do 480 euro za tonę w 2028 roku. Decyzja ma na celu ochronę europejskich producentów, w tym polskich firm jak Azoty czy Anwil, przed zalewem tanich surowców ze Wschodu. UE sygnalizuje wolę stanowczej reakcji, mimo że niektóre państwa członkowskie, jak Niemcy czy Francja, mogą mieć odmienne interesy.

Trump reformuje podatki: niższe daniny, większy dług

Izba Reprezentantów USA przegłosowała plan podatkowy Donalda Trumpa, który obejmuje m.in. trwałe obniżenie stawek podatkowych z 2017 r., ulgi na dzieci i seniorów, ale też cięcia wydatków socjalnych oraz zniesienie ulg dla OZE. Plan zakłada także wzrost inwestycji w obronność, w tym budowę systemu Golden Dome. Koszt planu to 3,3 biliona dolarów do 2034 roku. Krytycy ostrzegają przed dramatycznym wzrostem zadłużenia publicznego USA.

Sztuczna inteligencja zagrożeniem dla zawodów kobiecych

Raport Międzynarodowej Organizacji Pracy pokazuje, że AI w większym stopniu wpływa na miejsca pracy zajmowane przez kobiety. Dotyczy to głównie zawodów administracyjnych, księgowości czy sekretariatu. W krajach rozwiniętych aż 10% zawodów kobiecych może ulec automatyzacji, w porównaniu do 3,5 proc. zawodów męskich. Wpływ AI na rynek pracy już teraz jest widoczny i będzie się pogębiać w kolejnych latach.

„Twój Biznes” to codzienny podcast ekonomiczny tworzony przez redakcje „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”. Od poniedziałku do piątku o 7:30 Bartłomiej Kawałek przedstawia najnowsze wiadomości gospodarcze oraz aktualne informacje z rynków finansowych z Polski i świata.

Prowadzący

Autor podcastu „Twój Biznes” - codziennego podcastu „Rzeczpospolitej” o gospodarce. Absolwent Ekonomii o specjalizacji Biznes Międzynarodowy oraz Przedsiębiorstwo w Gospodarce Narodowej na UMCS w Lublinie. Wyróżniony za osiągnięcia naukowe z zakresu ekonomii jako stypendysta Rektora UMCS. Absolwent kierunku Jazz i Muzyka Estradowa na UMCS w Lublinie. Autor „Podcastu Akademickiego“ UMCS. Wokalista jazzowy, reżyser spektakli teatralnych dla dzieci i były aktor Teatru Muzycznego Opery Lubelskiej.