Dług publiczny bije rekordy. Rosja kusi Trumpa surowcami krytycznymi

Polski dług publiczny przekroczył 2 biliony złotych i rośnie w tempie, które zaniepokoiło ekonomistów. Spięcie UE i Izraela. Rosnieft przejmuje kontrolę nad strategicznym złożem metali ziem rzadkich i – według Bloomberga – może zaoferować je USA.

W dzisiejszym podcaście „Twój Biznes” między innymi:

Polski dług publiczny przekracza 2 biliony złotych – ekonomiści biją na alarm

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że na koniec 2024 roku zadłużenie sektora finansów publicznych w Polsce przekroczyło 2 biliony złotych – to niemal dwa razy więcej niż cztery lata wcześniej. Główne przyczyny wzrostu to zwiększone wydatki zbrojeniowe, koszty łagodzenia kryzysu energetycznego i rozbudowane transfery socjalne. Ekonomiści z Towarzystwa Ekonomistów Polskich apelują do rządu i polityków o natychmiastową konsolidację finansów publicznych. Koszty obsługi długu przekroczyły już 80 miliardów złotych rocznie.

UE i Wielka Brytania reagują na działania Izraela

Szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas zapowiedziała analizę działań Izraela pod kątem możliwego naruszenia artykułu 2 umowy stowarzyszeniowej z UE, dotyczącego przestrzegania praw człowieka. Jeśli zarzuty zostaną potwierdzone, możliwe są sankcje gospodarcze. Wielka Brytania zareagowała jeszcze ostrzej – zrywając rozmowy o umowie handlowej i nakładając sankcje na izraelskich osadników. Incydent z ostrzałem europejskich dyplomatów w Dżeninie tylko zaostrzył stanowisko Zachodu wobec Jerozolimy.

Rosja przejmuje krytyczne surowce i sonduje polityczne układy z USA

Rosyjski koncern Rosneft uzyskał prawa do złoża Tomtor – największego w kraju źródła metali ziem rzadkich, kluczowych dla przemysłu obronnego i technologicznego. Złoże może uczynić Rosję bardziej niezależną od importu z Chin, ale też dać jej nowy atut w relacjach z Zachodem. Według Bloomberga, Kreml może próbować wykorzystać dostęp do tych surowców jako element negocjacyjny wobec Donalda Trumpa, licząc na złagodzenie jego stanowiska względem wojny w Ukrainie.

Paryż wyprzedza Londyn jako europejska stolica technologii

Z raportu Dealroom wynika, że Paryż stał się najbardziej dynamicznym miastem technologicznym w Europie. W latach 2017–2024 wartość startupów wzrosła tam ponad pięciokrotnie, co pozwoliło stolicy Francji wyprzedzić Londyn. Jednocześnie raport McKinsey pokazuje, że udział Europy w globalnym rynku technologicznym dramatycznie spada – z 30 proc. w 2000 roku do 7 proc. obecnie. To jasny sygnał, że pojedyncze sukcesy miast nie wystarczą, by kontynent utrzymał konkurencyjność.

„Twój Biznes” to codzienny podcast ekonomiczny tworzony przez redakcje „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”. Od poniedziałku do piątku o 7:30 Bartłomiej Kawałek przedstawia najnowsze wiadomości gospodarcze oraz aktualne informacje z rynków finansowych z Polski i świata.

Prowadzący

Autor podcastu „Twój Biznes” - codziennego podcastu „Rzeczpospolitej” o gospodarce. Absolwent Ekonomii o specjalizacji Biznes Międzynarodowy oraz Przedsiębiorstwo w Gospodarce Narodowej na UMCS w Lublinie. Wyróżniony za osiągnięcia naukowe z zakresu ekonomii jako stypendysta Rektora UMCS. Absolwent kierunku Jazz i Muzyka Estradowa na UMCS w Lublinie. Autor „Podcastu Akademickiego“ UMCS. Wokalista jazzowy, reżyser spektakli teatralnych dla dzieci i były aktor Teatru Muzycznego Opery Lubelskiej.