Polska finalizuje nowy kontrakt na czołgi K2, część składana ma być w Polsce. Bruksela ogranicza handel z Ukrainą, a rosyjska gospodarka gwałtownie hamuje. Chiny z kolei uderzają cłami w plastik z UE i USA.
W dzisiejszym podcaście „Twój Biznes” między innymi:
Umowa na czołgi K2 coraz bliżej podpisania
Polska finalizuje kolejną umowę wykonawczą na dostawy 180 czołgów K2 z Korei Południowej. Część produkcji ma zostać przeniesiona do Zakładów Mechanicznych Bumar Łabędy. Choć początkowo zakład miał budować armatohaubice Krab, teraz dostosowywany jest do montażu platform gąsienicowych. Nowe czołgi początkowo będą montowane z koreańskich części, ale docelowo coraz większy udział mają mieć polskie podzespoły. Dostawy mają ruszyć w 2026 roku. W ramach umowy ramowej Polska planuje zakup 1000 czołgów K2 – nowy kontrakt przybliża realizację tego celu.
Unia Europejska ogranicza bezcłowy eksport z Ukrainy
Komisja Europejska zdecydowała się nie przedłużać preferencyjnych warunków handlowych dla ukraińskiego rolnictwa. Od 6 czerwca 2025 eksport m.in. kukurydzy i drobiu z Ukrainy do UE zostanie znacząco ograniczony. Dla Kijowa oznacza to potencjalną stratę nawet 3 mld euro rocznie. Choć Bruksela zapowiada szybkie negocjacje nowych warunków, dla Ukrainy to poważne uderzenie w dochody budżetowe w czasie wojny.
Rosyjska gospodarka ostro wyhamowuje
W I kwartale 2025 PKB Rosji wzrósł zaledwie o 1,4 proc. – to niemal czterokrotnie mniej niż w analogicznym okresie 2024 roku. Dane Rosstatu oraz analizy Bloomberga wskazują na spadek produkcji przemysłowej i narastające oznaki stagnacji. Eksperci prognozują dalsze osłabienie w nadchodzących miesiącach. Unia Europejska zapowiada przy tym kolejne sankcje, które mają objąć m.in. rosyjski system finansowy oraz gazociągi Nord Stream.
Chiny wprowadzają cła na unijny i amerykański plastik
Ministerstwo handlu Chin nałożyło 75-procentowe cła antydumpingowe na import tworzyw sztucznych z UE, USA, Japonii i Tajwanu. Nowe stawki dotkną m.in. producentów części samochodowych, elektroniki i sprzętu medycznego. To kolejna odsłona globalnej wojny handlowej, która zaostrza się szczególnie na linii Pekin–Waszyngton. Działania Pekinu mogą mocno uderzyć w europejski przemysł chemiczny i eksport tworzyw sztucznych.
„Twój Biznes” to codzienny podcast ekonomiczny tworzony przez redakcje „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”. Od poniedziałku do piątku o 7:30 Bartłomiej Kawałek przedstawia najnowsze wiadomości gospodarcze oraz aktualne informacje z rynków finansowych z Polski i świata.