Jędrzej Bielecki: Blackout w Hiszpanii –  najprawdopodobniej zawiniło państwo

W najnowszym odcinku „Rzecz w tym” Bogusław Chrabota rozmawia z Jędrzejem Bieleckim, dziennikarzem działu Zagranicznego „Rzeczypospolitej”, o bezprecedensowym blackoutcie, który sparaliżował Hiszpanię. W ciągu pięciu sekund kraj utracił 60% mocy, a życie milionów ludzi zatrzymało się w miejscu. Czy odpowiadają za to hakerzy, błędy w zarządzaniu, czy może polityczne nominacje?

W poniedziałek o 12:33 Hiszpania pogrążyła się w ciemności. W wyniku nagłej awarii energetycznej cały kraj, Portugalia oraz część południowej Francji zostały niemal całkowicie odcięte od prądu. W rozmowie z Jędrzejem Bieleckim staramy się zrozumieć, co doprowadziło do tej katastrofy, jakie były jej skutki i jakie konsekwencje może mieć dla przyszłości Hiszpanii i Europy.

Nagły paraliż kraju

– Proszę Państwa, w poniedziałek o 12.33 Hiszpania się zatrzymała. W ciągu pięciu sekund straciła 15 gigawatów mocy, około 60% całego zasilania – przypomina Bogusław Chrabota.

– Sieć elektryczna została odcięta w całej Hiszpanii, w całej Portugalii, w południowej części Francji. Nigdy czegoś takiego nie było. W tak krótkim czasie, dosłownie pięć sekund, wszystko stanęło, padło – mówi Bielecki. Stanęły pociągi, metro, zgasło światło. Przerwano nawet mecze podczas turnieju tenisowego w Madrycie.

Hakerzy wykluczeni, winne systemy?

Według Jędrzeja Bieleckiego, atak hakerski został bardzo szybko wykluczony. – Natychmiast po tym, jak ten prąd został przerwany, hiszpański wywiad zaczął sprawdzać, czy nie chodzi o atak, cyberatak, atak hakerów przede wszystkim rosyjskich – podkreśla dziennikarz. – No ale to bardzo szybko wykluczono.

– Wydaje się wykluczone to, co w pewnym momencie podał Reuter, ale zostało zaprzeczone przez Red Eléctrica, czyli tą sieć hiszpańską przesyłową, że doszło do takiego nadzwyczajnego, niezwykle rzadkiego zjawiska atmosferycznego – dodaje Bielecki

Wstępne straty gospodarcze

Wstępne szacunki strat mówią o około 5 miliardach euro utraconych w ciągu jednej doby.

– Na razie ta jedna doba to jest około 5 miliardów euro – wylicza Bielecki. – Jeżeli teraz wyjdzie ci, że znacznie spadnie ruch turystyczny albo wizerunek kraju, to dopiero się zacznie – przestrzega.

Hiszpania, przypomina Bielecki, gości rocznie niemal 100 milionów turystów i generuje około 100 miliardów euro przychodu.

Polityczne skutki kryzysu

Na poziomie politycznym, blackout staje się paliwem dla opozycji. – Santiago Abascal już dziś wini Pedra Sáncheza za chaos – mówi Bielecki.

Szczególnie krytykowana jest Beatrys Corridor, prezeska Red Eléctrica. – Ona była notariuszem przez wiele lat, ale przede wszystkim miała bardzo bliskie relacje z kolejnymi, socjalistycznymi premierami – dodaje.

– Myślę raczej, że to jest objaw systemu – zauważa Bielecki.

Lekcja dla Europy

Co szczególnie niepokojące, blackout pokazał, jak krucha może być infrastruktura energetyczna nawet w wysoko rozwiniętym kraju. – Można zatrzymać czwartą gospodarkę Unii Europejskiej w pięć sekund – zauważa Bielecki.

Czy podobny scenariusz może spotkać inne kraje, w tym Polskę? – W Polsce blackout przychodzi nagle. Gasną światła i ludzie panikują – mówi Chrabota.

– Jeśli można to zrobić raz, można to powtórzyć – zwraca uwagę Jędrzej Bielecki.

Prowadzący

Dziennikarz, publicysta i pisarz, redaktor naczelnego grupy medialnej Gremi Media, wydawcy m.in. „Rzeczpospolitej”. Urodził się w Krakowie. Debiutował w prasie niezależnej w 1986 roku. Do roku 1989 współpracował z różnymi tytułami prasy podziemnej i emigracyjnej. W latach 1990-1993 związany z TVP (min. wice dyrektor TAI). Od 1993 roku pracował w Telewizji Polsat pełniąc w niej m.in. funkcje dyrektora programowego, szefa anteny, dyrektora zarządzającego, szefa kanałów tematycznych, szefa informacji i publicystyki. Komentator Polskiego Radia Program 3, RDC, Tok FM i Radia PiN. Autor, publicysta prasowy i felietonista. Od 1995 roku wykładowca akademicki (UJ, UW, Koźmiński, Łazarski, SWPS). Ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek założyciel Krakowskiego Towarzystwa Przemysłowego (1987). Członek Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego. Od 2019 – 2021 roku prezes Izby Wydawców Prasy, od 2021 – wiceprezes. Od jesieni 2020 wiceprezes European Newspapers Publishers Association (ENPA). Autor 12 książek, licznych formatów telewizyjnych, filmów dokumentalnych.