Unia zbroi się w leki krytyczne. „Dostęp do leków warunkuje poczucie bezpieczeństwa”

11 marca Komisja Europejska przedstawiła projekt Aktu o lekach krytycznych, który ma umożliwić przywrócenie produkcji kluczowych leków na Stary Kontynent. - Europa nie może sobie pozwolić, żeby w dalszym ciągu zależeć w takim stopniu chociażby od dostaw z Chin - powiedział poseł Adam Jarubas, przewodniczący Komisji zdrowia publicznego w Parlamencie Europejskim.

- Europa pozwoliła sobie na to, żeby w poszukiwaniu oszczędności przenieść kluczowe sektory, w tym sektor leków (poza kontynent - red.). Dzisiaj zdajemy sobie sprawę, jak dostęp do leków warunkuje poczucie bezpieczeństwa. Pandemia była momentem otrzeźwienia, bo ona pokazała, że w wielu przypadkach niektórych kategorii leków czy substancji czynnych Europa w ogóle nie produkuje – powiedział w podcaście “Rzecz o zdrowiu” Adam Jarubas, eurodeputowany, przewodniczący Komisji zdrowia publicznego w Parlamencie Europejskim. 

Jak dodał, łatwo sobie dzisiaj wyobrazić różnego rodzaju konflikty geopolityczne, sankcje czy otwarte konflikty, które mogą spowodować, że z dnia na dzień pewne kategorie substancji, leków nie będą dostępne w Europie.

Akt o lekach krytycznych bez dodatkowych środków. Czy powstanie Fundusz Leków Krytycznych?

Odpowiedzią na zależność Unii Europejskiej od zewnętrznych dostaw leków ma być Akt o lekach krytycznych. - Bardzo nam zależało i to było polskie oczekiwanie, żeby znalazły się tam fundusze, realne bodźce, które będą mogły dofinansowywać odtwarzanie produkcji tych najbardziej krytycznych substancji, których nie produkuje dzisiaj Europa. Niestety takiego specjalnie dedykowanego funduszu tutaj nie mamy – powiedział Jarubas. 

Obecna wersja Aktu o lekach krytycznych przewiduje przesunięcie środków na zabezpieczenie produkcji leków z już istniejących źródeł finansowania. Jak wskazał eurodeputowany, propozycja Komisji jest dopiero początkiem dyskusji, a w finalnie uchwalonym Akcie mogą znaleźć się różnego rodzaju ścieżki finansowe.

- Złożyłem propozycję, żeby stworzyć Critical Medicine Fund (Fundusz Leków Krytycznych – red.), który byłby linią budżetową do wspierania z poziomu europejskiego inwestycji w strategiczne projekty, które będą polegały na rozbudowie fabryk, zwiększaniu mocy wytwórczych, modernizacji miejsc, gdzie produkowane są leki – powiedział Adam Jarubas. 

Prowadzący

Dziennikarka, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W „Rzeczpospolitej” zajmuje się głównie polityką zdrowotną, sektorem medycznym i farmaceutycznym, ale jej zainteresowania zawodowe obejmują też rozwój sztucznej inteligencji. Pracowała m.in. w TVN24 BiS, Interii Biznes i w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.