Czy możliwa jest rewolucja młodych

Czy spór „dziadersi” kontra „bachory” zdominuje polską politykę? Jakie realne linie podziału wyznacza ten pokoleniowy bunt? Czy młodzież może być sojusznikiem starych liberałów, czy może wyznaje agendę radykalnej lewicy? I czym tak właściwie może skutkować ta nadzwyczajna aktywizacja młodych Polaków? O tym rozmawiają Hubert Salik i Michał Płociński w najnowszym podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.

„Podobnie jak przed pięcioma laty tymczasowy ideowy sojusz z młodymi pomógł wynieść do władzy prawicę, tak i antydziaderskie przebudzenie w najbliższych wyborach może pomóc ją od niej odsunąć” – pisze Piotr Trudnowski w najnowszym magazynie „Plus Minus”. Co przez te minione pięć lat się zmieniło: młodzież czy sytuacja w Polsce? Patrząc po hasłach na protestach po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, największą frustrację młodych skupia na sobie partia rządząca. Jak to się stało, że w kilka lat udało jej się właściwie całkowicie utracić poparcie najmłodszych wyborców?

„Radykalne środki wyrazu ujawnione w czasie jego październikowego wybuchu z »ośmioma gwiazdkami« na czele. Kolejne sondaże potwierdzające daleką niechęć najmłodszych wyborców do rządzących. Coraz powszechniejsza diagnoza »pokoleniowego« przyspieszenia procesów sekularyzacyjnych. Wreszcie – publicystyczne zachwyty nad buntem przeciw »dziadersom«. Splot tych czynników prowadzi wielu do stawiania tez o politycznej rewolucji, którą może nam zgotować młode pokolenie” – pisze dalej prezes Klubu Jagiellońskiego.

Czy młodzi rzeczywiście wyznają dziś agendę radykalnej lewicy? I czy gwałtowne i liczne protesty mają szansę przerodzić się w podmiotową rewolucję pokoleniową? O tym wszystkim dyskutują redaktorzy magazynu „Plus Minus”.

Słuchaj audycji w Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify, Acast

Ilustracja: Konrad Siuda

Prowadzący

Szef działu opinii „Rzeczpospolitej”, redaktor prowadzący codziennego wydania i redaktor weekendowego magazynu „Plus Minus”. Absolwent politologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2011 r. w „Rzeczpospolitej”. Od 2007 r. pisze o polityce, sprawach społecznych i przemianach cywilizacyjnych. Bardzo uważnie śledzi debatę publiczną. Prowadzi w Radiu Kampus audycję muzyczną „Rap Sesja” (od 2009 r.) oraz poranne pasmo „Kapitan Poranek”. Miał autorski cykl rozmów „My, Polacy” w Programie 3 Polskiego Radia oraz współprowadził audycję „O wszystkim z kulturą” w Programie 2 Polskiego Radia. Prowadzący podcastów „Rzeczpospolitej”, w tym „Rzecz w tym”.

Prowadzący