Czy autorytet Stanów Zjednoczonych należy uznać za stracony? Jakie procesy odsłoniła przed nami pandemia i ostatnie wybory w USA? Co to może oznaczać dla Zachodu? Czy uda nam się utrzymać mit Zachodu jako krainy wolności? O tym rozmawiają Michał Szułdrzyński i Michał Płociński w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.
Marek Cichocki w swoim eseju pt. „Mocarstwo bez powabu” stawia tezę, że trumpizm nie jest przyczyną problemów Ameryki, tylko ich skutkiem. „Autorytet USA należy uznać za stracony na dłużej, być może nawet na zawsze. Dla całego pokolenia młodych ludzi, których socjologowie i historycy nazwą być może pokoleniem Covidu, Ameryka ostatecznie przestanie istnieć jako istotny, pozytywny punkt odniesienia” – pisze w najnowszym magazynie „Plus Minus” historyk idei i politolog.
Marcus Brauchli, były redaktor naczelny „The Wall Street Journal” i „The Washington Post” dodaje do tego, że gdyby nie wirus, Biden by przegrał wybory prezydenckie. Pandemia uwidoczniła jednak strukturalne problemy amerykańskiego systemu. „Jeśli Bidenowi powinie się noga, być może Trump będzie miał szansę wygrać wybory w 2024 roku” – prognozuje rozmówca Jędrzeja Bieleckiego.
Czy prezydentura Joe Bidena będzie oznaczać prostą restaurację demokracji liberalnej? Czy możemy dziś mówić o jakiejkolwiek jedności Zachodu? W jakiej sytuacji jest dziś Unia Europejska, a także Polska? Jak bardzo wzmocnione wyjdą z tego korespondencyjnego pojedynku z pandemią Chiny? O tym wszystkim dyskutują redaktorzy „Plusa Minusa”.
Słuchaj na kanale „Rzeczpospolita: Audycje” na iTunes, Spotify, aCast, Google Podcasts, Stitcher.
Ilustracja: Konrad Siuda