Koniec chrześcijaństwa w Polsce?

Jaka naprawdę jest kondycja Kościoła w naszym kraju? Jak zaawansowane są już zmiany cywilizacyjno-kulturowe, które dobrze znamy z Zachodu? Czy polski Kościół podjął w ogóle pracę nad poszukiwaniem nowych dróg komunikacji z młodymi wiernymi dorastającymi we współczesnym świecie? I jak do tych zmian odnoszą się siły polityczne, dla których chrześcijaństwo wciąż pozostaje punktem odniesienia? O tym wszystkim rozmawiają Michał Szułdrzyński i Michał Płociński w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.

Marcin Kędzierski, autor głośnego eseju o rozpadzie katolickiego imaginarium, opowiada w najnowszym magazynie „Plus Minus” o potrzebie nowego proroka na wiek XXI wiek. Co to oznacza, że młodzi Polacy nie myślą już chrześcijańskimi pojęciami? Jak katolik ma szukać odpowiedzi na wyzwania stawiane przez współczesny świat? Jak opowiadać dziś o wierze, Bogu, miłości?

W manifeście pt. „Stwórzmy nowy kanon języka” Jacek Borkowicz pisze: „Żywy język potoczny zawsze był domeną ludzkiej niezależności. Jego niedające się wygładzić chropowatości bywały duchowym azylem, do którego nie mieli wstępu tyrani. Dziś tego azylu sami się wyzbywamy”. Michał Szułdrzyński przygląda się zaś polskiej polityce i opisuje trzy różne stanowiska sił politycznych, które wciąż uważają chrześcijaństwo za punkt odniesienia. Czy współcześni katolicy mogą sięgnąć dziś po jakiś idealny model politycznego działania? A na koniec Tomasz P. Terlikowski analizuje, jakie w ogóle katolicy mają pomysły na obronę swojej cywilizacji.

O tych wszystkich artykułach debatują redaktorzy „Plusa Minusa”

Prowadzący

Szef działu opinii „Rzeczpospolitej”, redaktor prowadzący codziennego wydania i redaktor weekendowego magazynu „Plus Minus”. Absolwent politologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2011 r. w „Rzeczpospolitej”. Od 2007 r. pisze o polityce, sprawach społecznych i przemianach cywilizacyjnych. Bardzo uważnie śledzi debatę publiczną. Prowadzi w Radiu Kampus audycję muzyczną „Rap Sesja” (od 2009 r.) oraz poranne pasmo „Kapitan Poranek”. Miał autorski cykl rozmów „My, Polacy” w Programie 3 Polskiego Radia oraz współprowadził audycję „O wszystkim z kulturą” w Programie 2 Polskiego Radia. Prowadzący podcastów „Rzeczpospolitej”, w tym „Rzecz w tym”.

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).