Historia pisana na nowo

Czy losy Zachodu będą musiały zostać opowiedziane z nowej perspektywy? Jakie będą dalsze konsekwencje ruchu Black Lives Matter – o tym rozmawiają Hubert Salik i Michał Płociński w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.

Amerykę ogarnął szał obalania pomników. Ofiarą rewizji historii padają nawet Winston Churchill czy Krzysztof Kolumb. Czy na skomplikowane losy konkretnych postaci historycznych da się w ogóle patrzeć przez pryzmat jedynie dzisiejszych ideałów czy wartości? I do czego taka nowa interpretacja ich postaw może prowadzić?

A może problemem nie jest to, czy niejednoznaczne postacie historyczne należy dziś wymazywać z kart historii, a jedynie to, czy warto nadal je gloryfikować w przestrzeni publicznej? Co tak naprawdę stoi za ideą pomnika? Czy każde kolejne pokolenie ma prawo do swojej oceny historii, a także sposobów jej upamiętniania?

I wreszcie: czy historię można zmienić? A jeśli rzeczywiście jest ona tylko kwestią interpretacji, to czy punkt odniesienia dla takiej interpretacji można umiejscowić dowolnie?

O tym wszystkim rozmawiają redaktorzy magazynu „Plus Minus”.

Prowadzący

Szef działu opinii „Rzeczpospolitej”, redaktor prowadzący codziennego wydania i redaktor weekendowego magazynu „Plus Minus”. Absolwent politologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2011 r. w „Rzeczpospolitej”. Od 2007 r. pisze o polityce, sprawach społecznych i przemianach cywilizacyjnych. Bardzo uważnie śledzi debatę publiczną. Prowadzi w Radiu Kampus audycję muzyczną „Rap Sesja” (od 2009 r.) oraz poranne pasmo „Kapitan Poranek”. Miał autorski cykl rozmów „My, Polacy” w Programie 3 Polskiego Radia oraz współprowadził audycję „O wszystkim z kulturą” w Programie 2 Polskiego Radia. Prowadzący podcastów „Rzeczpospolitej”, w tym „Rzecz w tym”.

Prowadzący