Watykan, nastroje wyborców i zmęczenie duopolem – rozmowa z Marcinem Dumą

Kampania prezydencka wchodzi w decydującą fazę. Co będzie liczyło się w ciągu najbliższych dwóch tygodni? O Watykanie, nastrojach i zmęczeniu duopolem w podcaście „Pałac Prezydencki" mówi Marcin Duma, prezes IBRiS.

Kampania prezydencka wchodzi w decydującą fazę, ale jak pokazują dane i analizy, nie wszystko toczy się zgodnie z planami głównych kandydatów. Gościem Michała Kolanki w podcaście „Pałac Prezydencki” jest Marcin Duma, prezes IBRIS, który komentuje nie tylko bieżące sondaże i nastroje społeczne, ale też ujawnia, co może przesądzić o wyniku wyborów.

Nawrocki u Trumpa. Co może zyskać, a co stracić? 

Spotkanie Karola Nawrockiego z Donaldem Trumpem w Waszyngtonie wzbudziło spore emocje. – Spotkanie z Trumpem zasklepia jednak kandydata PiS w ramach elektoratu PiS – ocenia Duma. Według niego, sztab Nawrockiego próbuje „zmaksymalizować” wynik w pierwszej turze, nawet kosztem ryzyk narracyjnych w drugiej.  Tymczasem Rafał Trzaskowski stawia na spokój i unika ryzykownych manewrów. – Najlepiej byłoby dla Trzaskowskiego zostawić Nawrockiego w świetle reflektorów z jego problemami – komentuje Duma. Jak dodaje, powrót do „nudnej” kampanii to strategia minimalizowania strat po debacie w Końskich.

Jaki będzie puls duopolu? Pokaże to wynik I tury 

Debaty prezydenckie miały jeden zaskakujący efekt: – Po punkciku, po półpunkcika, rosną kandydaci spoza duopolu – zauważa Duma. Proces „dehermetyzacji” polskiej sceny politycznej może okazać się długofalowy, a jego skutki będą odczuwalne również po wyborach. Jednym z beneficjentów tej sytuacji może być Sławomir Mentzen. – Jeśli historia z mieszkaniem Nawrockiego okaże się kłopotliwa, to wynik Mentzena może być wciąż zaskakujący – przewiduje Duma, odnosząc się do historii z poniedzialeku dotyczącej drugiego mieszkania Karola Nawrockiego. 

Jak podkreśla ekspert, nadchodzące dni będą kluczowe. – W środę 7 maja zacznie się konklawę – największy medialny show wyborczy. Watykan może skraść uwagę, a to także wpłynie na dynamikę kampanii – zaznacza. Czy pierwsza tura da odpowiedź na pytanie o siłę duopolu? – To będzie jak EKG. Zobaczymy, czy puls jest wyczuwalny, czy też opowieści o śmierci duopolu są jednak przedwczesne – puentuje Marcin Duma.

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.