W kampanii drzemka trwa, Tusk i Trzaskowski uderzają w podobne tony, kulisy EKG

Czy polityka wróciła ze świątecznej drzemki? Co dalej z kampaniami Trzaskowskiego i Nawrockiego po serii debat w Końskich. Kulisy konferencji EKG w Katowicach, nowe sondaże – to najważniejsze tematy nowego odcinka podcastu „Polityczne Michałki”.

W nowym odcinku „Politycznych Michałków” Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko analizują poświąteczne nastroje w kampanii wyborczej. – Polityka jeszcze nie wróciła znad jajeczka i mazurka – ironizuje Michał Szułdrzyński, nazywając obecny moment „drzemką kampanijną”.

Deregulacja i kapitał, który ma narodowość

W mijającym tygodniu – co zauważają komentatorzy – zarówno premier Donald Tusk, jak i kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski w swoich wystąpieniach nawiązywali do spraw gospodarczych. Tusk ogłosił pakiet deregulacyjny, Trzaskowski w trakcie kongresu EKG w Katowicach zapowiedział m.in. wielkie inwestycje, rozwój technologiczny Polski i zmiany dla biznesu. Jak podkreślał, zarówno technologia, jak i kapitał mają narodowość. Wcześniej o repolonizacji polskiej gospodarki mówił Donald Tusk.  – W kuluarach EKG wystąpienie Trzaskowskiego było dobrze przyjęte. Ale pojawiały się pytania o to, co dalej z jego kampanią po debatach w Końskich – mówił Michał Kolanko. – Skończyło się automatyczne przekonanie, że Trzaskowski na pewno zostanie prezydentem – dodał.

Nowe formy kampanii: Nie ma już objazdu busami

Rozmówcy analizowali też nowe formy prowadzenia kampanii prezydenckiej – innej niż wcześniejsze. Odnotowano m.in. że sztaby zrezygnowały z kampanijnych autobusów na rzecz małych busików, jak np. Karola Nawrockiego czy Magdaleny Biejat. – Ten obrazek polityka wysiadającego z autobusu po prostu się opatrzył – dodaje Kolanko. Komentatorzy analizują też nowe formy kampanii negatywnej w sieci, gdzie przeniosła się znaczna część debaty.

Sondaże: Są tematy, które łączą

Rozmówcy analizują też sondaże z ostatnich dni. W tym i badanie dla „Rzeczpospolitej”, które pokazuje poparcie dla gospodarczych pomysłów PO. Deregulacja i repolonizacja gospodarki mają potencjał ponadpartyjny. – To są hasła, których nikt nie zaatakuje wprost – zauważa Szułdrzyński. – Można podważać wiarygodność, ale nie sens tych działań – powiedział Szułdrzyński.

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”
Urodzony w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, potem szef działu krajowego oraz zastępca redaktora naczelnego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).