Bobry nie zaszkodzą Tuskowi, w PiS coś się zacięło

Reakcja rządu na powódź, debata w Sejmie w tej sprawie, nominacja Marcina Kierwińskiego, wojna Tuska z bobrami i nowy sondaż prezydencki, w którym Trzaskowski jest faworytem do nominacji - to najważniejsze tematy kolejnego odcinka "Politycznych Michałków". 

Jaki był bilans sejmowej debaty w sprawie powodzi? - Podobnie jak w bezpośredniej reakcji kryzysowej na powódź najważniejsze przesłanie miał premier. Dotyczyło zjednoczenia w obliczu zagrożenia, ale dezinformacji. Premier też bronił swojej wypowiedzi dotyczącej prognoz pogody. W to z kolei mocno uderza PiS - mówił Michał Kolanko. 

PiS przesunęło na 12 października kongres w Przysusze planowany na 28 września. - W PiS ogólnie coś się zacięło - mówił Kolanko.  Z kolei Michał Szułdrzyński zwracał uwagę, jakim brakiem refleksji opozycja wykazała się 14 września, gdy powódź się zaczynała, próbując narzucić temat więźniów politycznych jako główny.

- Kierwiński nie będzie sie musiał przebijać przez biurokrację, bo ma bezpośredni kontakt z premierem Donaldem Tuskiem - zauważył Kolanko nawiązując do nominacji ministerialnej dla Marcina Kierwińskiego. Zdaniem Szułdrzyńskiego zaś wyjątkowym gestem było podziękowanie ze strony prezydenta Andrzeja Dudy, który docenił oddanie lukratywnego mandatu europosła na rzecz ministra, pełnomocnika do spraw odbudowy.

Komentatorzy rozmawiali też o sprawie bobrów, a konkretniej o wypowiedzi premiera Tuska dotyczącej tych zwierząt i zagrożenia powodziowego. - Może ta sprawa rozchodzi się w memach, ale ogólnemu wizerunkowi premiera wśród opinii publicznej raczej nie zaszkodzi - mówił Kolanko. 

W podcaście analizowano też najnowszy sondaż prezydencki IBRiS dla "Rzeczpospolitej", w którym zdecydowanym faworytem do nominacji - po stronie koalicji rządzącej - jest prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

– Wyborcy Koalicji 15 października serio traktują Donalda Tuska. A jeśli dwa razy powiedział, że nie zamierza kandydować na prezydenta, nie biorą pod uwagę jego kandydatury – zauważył Szułdrzyński. 

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).