Apostazja. Obrażeni na Kościół

Rozstanie z Kościołem ogłosił Dawid Podsiadło, zapowiedział je też pisarz Łukasz Oribtowski. Czy to zapowiedź szerszego zjawiska? Z Janem Maciejewskim, stałym publicystą i felietonistą „Plusa Minusa”, rozmawia Michał Płociński.

- Dokonanie aktu apostazji stało się sposobem na zdobycie atencji – ocenia gość podcastu „Posłuchaj, Plus Minus”. - To nie jest zwiastun jakiegoś szerszego zjawiska, byłabym ostrożny przed paniką, która wybuchła w niektórych środowiskach. Mówiono o tym, że teraz to są trendsetterzy, którzy będą ustalać, o czym się mówi i co robi, że ten akt pociągnie za sobą szerszy ruch. To raczej punktowe podłączenie się do pewnego zjawiska – dodaje Maciejewski.

W podcaście również o tym, co daje przynależność do Kościoła, czy utracił on poczucie misji, o samotności księży oraz o tym dlaczego żyjemy w epoce karnawału i dlaczego Kanye West jest współczesnym błaznem.

Ilustracja: Konrad Siuda

Prowadzący

Szef działu opinii „Rzeczpospolitej”, redaktor prowadzący codziennego wydania i redaktor weekendowego magazynu „Plus Minus”. Absolwent politologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2011 r. w „Rzeczpospolitej”. Od 2007 r. pisze o polityce, sprawach społecznych i przemianach cywilizacyjnych. Bardzo uważnie śledzi debatę publiczną. Prowadzi w Radiu Kampus audycję muzyczną „Rap Sesja” (od 2009 r.) oraz poranne pasmo „Kapitan Poranek”. Miał autorski cykl rozmów „My, Polacy” w Programie 3 Polskiego Radia oraz współprowadził audycję „O wszystkim z kulturą” w Programie 2 Polskiego Radia. Prowadzący podcastów „Rzeczpospolitej”, w tym „Rzecz w tym”.