Gotowi na Ukrainę w Unii?

Dużą rolę w członkostwie Ukrainy w UE odgrywa czynnik moralny. Widok prezydenta Zełenskiego, Ukraińców walczących o wolność, broniących się przeciwko krajowi, który do niedawna był uważany za drugą potęgę wojskową i broniących demokracji w Europie, to zwyczajnie widok, którego zachodni przywódcy nie mogą zlekceważyć. Pytanie, jak długo ten czynnik będzie trwał. Czy po paru latach to zobowiązanie moralne nie opadnie? – mówi Jędrzej Bielecki, dziennikarz działu zagranicznego „Rzeczpospolitej” i autor „Plusa Minusa” w rozmowie z Michałem Płocińskim.

W podcaście „Posłuchaj, Plus Minus” Michał Płociński i Jędrzej Bielecki zastanawiają się także, jak musi się zmienić Unia, by przyjąć Ukrainę do Wspólnoty. Jakie reformy trzeba wprowadzić? Czy UE powinna pójść w stronę większego federalizmu? Dla kogo ważniejsza jest UE i jej przetrwanie? Co dla Polski oznaczałaby Ukraina w Unii? Dlaczego Turcja i Macedonia Północna wciąż nie są jej członkami? O tym wszystkim w najnowszym odcinku podcastu.

Ilustracja: Konrad Siuda

Prowadzący

Szef działu opinii „Rzeczpospolitej”, redaktor prowadzący codziennego wydania i redaktor weekendowego magazynu „Plus Minus”. Absolwent politologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2011 r. w „Rzeczpospolitej”. Od 2007 r. pisze o polityce, sprawach społecznych i przemianach cywilizacyjnych. Bardzo uważnie śledzi debatę publiczną. Prowadzi w Radiu Kampus audycję muzyczną „Rap Sesja” (od 2009 r.) oraz poranne pasmo „Kapitan Poranek”. Miał autorski cykl rozmów „My, Polacy” w Programie 3 Polskiego Radia oraz współprowadził audycję „O wszystkim z kulturą” w Programie 2 Polskiego Radia. Prowadzący podcastów „Rzeczpospolitej”, w tym „Rzecz w tym”.