Demokracja na sprzedaż. Jak Rosjanie korumpowali elity Zachodu

Kreml przez lata ocieplał swój wizerunek na Zachodzie. Pieniądze zarabiane na sprzedaży surowców dawały dostęp do polityków, artystów, sportowców. Metody wypracowane przez Rosjan – naciski dyplomatyczne, artwashing i sportwashing – były wykorzystywane też przez inne autorytarne reżimy. - Rosja bardzo długo przygotowywała się w sposób miękki do konfliktu, który jest naprawdę twardy i barbarzyński – oceniają Hubert Salik i Michał Płociński w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.

W audycji również o tym, jak oligarchowie pokochali zachodni styl życia, czy Brexit i wygrana Donalda Trumpa były sterowane z Kremla, jak handel rosyjskim gazem przyczynił się do zmian klimatu oraz czy rosyjska kultura wpłynęła na imperialistyczną politykę Kremla i wielkoruski szowinizm.

Ilustracja: Konrad Siuda

Prowadzący
Prowadzący

Szef działu opinii „Rzeczpospolitej”, redaktor prowadzący codziennego wydania i redaktor weekendowego magazynu „Plus Minus”. Absolwent politologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2011 r. w „Rzeczpospolitej”. Od 2007 r. pisze o polityce, sprawach społecznych i przemianach cywilizacyjnych. Bardzo uważnie śledzi debatę publiczną. Prowadzi w Radiu Kampus audycję muzyczną „Rap Sesja” (od 2009 r.) oraz poranne pasmo „Kapitan Poranek”. Miał autorski cykl rozmów „My, Polacy” w Programie 3 Polskiego Radia oraz współprowadził audycję „O wszystkim z kulturą” w Programie 2 Polskiego Radia. Prowadzący podcastów „Rzeczpospolitej”, w tym „Rzecz w tym”.