Tydzień pod znakiem scenariusza, który napisała Unia Europejska

PiS złożył własny projekt reformy Izby Dyscyplinarnej, w środę zapadł wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który stwierdził, że mechanizm „pieniądze za praworządność” jest zgodny z unijnymi traktatami. Tymczasem politycy Solidarnej Polski zaostrzają retorykę: Zbigniew Ziobro po ogłoszeniu decyzji TSUE mówi, o „historycznym błędzie Mateusza Morawieckiego”, a Patryk Jaki przekonuje, że „Niemcy w stosunku do Polski walczą o to, o co Putin w stosunku do Ukrainy”. Czy polexit wraca do debaty politycznej? Wydarzenia tygodnia komentują Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński.

- PiS próbuje się jakoś z Komisją Europejską porozumieć, tymczasem Zbigniew Ziobro mówi: żadnych negocjacji, walec i do przodu – mówi Michał Kolanko. Jak ocenia, minister sprawiedliwości podjął już decyzję, by szukać samodzielnej drogi politycznej, ale na razie jest na to za słaby. - Musi budować swoją tożsamość ideową, inną niż ma PiS – dodaje Kolanko.

Michał Szułdrzyński przypomina też, że spada wiarygodność premiera Morawieckiego na forum europejskim. Unijni politycy nie mogą mu wybaczyć ataku podczas wystąpienia w Strasburug w połowie października, gdy zaczął mówić językiem najostrzejszych antyeuropejskich partii. - To on jest twarzą sojuszu z Marine Le Pen, włoską Ligą czy Wiktorem Orbanem – dodaje Szułdrzyński.

PiS chce w najbliższych tygodniach przegłosować nowy projekt sądowy. Być może dojdzie do scalenia z prezydenckim pomysłem na reformę Izby Dyscyplinarnej. - Jeśli ta ustawa przejdzie przez Sejm, i będzie to dzięki głosom PSL i części Lewicy, to będzie to najważniejsze głosowanie pokazujące nowy układ sił od 2015 roku. Bo to będzie oznaczało, że w tym Sejmie jest już inna większość niż ta z Solidarną Polską. Po raz pierwszy głosami opozycji zostanie zmienione coś, co należy do kompetencji ministra Ziobry i bez jego głosu – ocenia Michał Kolanko.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.