Życie na podsłuchu

Czym jest Pegasus i podobne oprogramowanie? Jak wielkie koncerny technologiczne wykorzystują o nas informacje? Czy możliwe jest wytyczenie granicy między bezpieczeństwem a wolnością? Czy służby powinny mieć ograniczony dostęp do oprogramowania szpiegującego? O tym w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus” rozmawiają Michał Płociński i Hubert Salik.

- W 2007 roku firma z Mountain View wprowadziła na rynek system Android, większość z nas ma go w telefonach. Większość nie może używać tego systemu w znaczącym stopniu bez konta Google’a, de facto w ten sposób ujawniając o sobie wiele informacji – mówi Hubert Salik. I przypomina, że pierwszym telefonem z system Android był chiński HTC. - Inwigilacji Chińczycy nauczyli się od Zachodu, od zachodnich firm, które robiły to w celach komercyjnych. Coś, co można skomercjalizować, szybko może stać się narzędziem inwigilacji w zupełnie innych celach, czego jesteśmy teraz świadkami – dodaje.

Prowadzący podcast zwracają uwagę na konieczność dostosowania prawa do rosnącej roli oprogramowania szpiegującego. - Trzeba się nad tym zastanowić nie tylko w prawie krajowym, jak kontrolować służby, co zrobić, by takie oprogramowaniem służyło rzeczywiście dobrym celom, śledzeniu przestępców. Potrzebne są poważniejsze międzynarodowe porozumienia, które chroniłyby obywateli – mówi Michał Płociński. - Ustalenie tej granicy jest niemożliwe, bo strony będą zawsze trochę ją przesuwać, służby będą zawsze chciały mieć trochę więcej możliwości pozwalających im na inwigilację, a ci którzy ustalają prawo, jak najbardziej chcieliby je ograniczyć – zauważa Hubert Salik.

Ilustracja: Konrad Siuda

Prowadzący

Szef działu opinii „Rzeczpospolitej”, redaktor prowadzący codziennego wydania i redaktor weekendowego magazynu „Plus Minus”. Absolwent politologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2011 r. w „Rzeczpospolitej”. Od 2007 r. pisze o polityce, sprawach społecznych i przemianach cywilizacyjnych. Bardzo uważnie śledzi debatę publiczną. Prowadzi w Radiu Kampus audycję muzyczną „Rap Sesja” (od 2009 r.) oraz poranne pasmo „Kapitan Poranek”. Miał autorski cykl rozmów „My, Polacy” w Programie 3 Polskiego Radia oraz współprowadził audycję „O wszystkim z kulturą” w Programie 2 Polskiego Radia. Prowadzący podcastów „Rzeczpospolitej”, w tym „Rzecz w tym”.

Prowadzący