Spotkanie Ziobry z Reyndersem może pomóc w porozumieniu z KE

Didier Reynders zobaczył, że ma do czynienia z politykiem niezwykle zdeterminowanym do tego, by nie wypełnić wyroku TSUE. To umacnia narrację obozu rządowego: jeśli nam nie odpuścicie, będziemy pod całkowitym dyktatem radykałów – mówi Michał Szułdrzyński w podsumowaniu najważniejszych wydarzeń tygodnia.

Minister Zbigniew Ziobro w czasie czwartkowego spotkania z unijnym komisarzem do spraw sprawiedliwości Didierem Reyndersem podarował mu zdjęcia przedstawiające zniszczoną przez nazistowskie Niemcy Warszawę. - To działanie pod publikę w Polsce i bazę PiS – ocenia Michał Kolanko. - Strategia Zbigniewa Ziobry, czyli pójście na ostro i nawiązanie do hitlerowskich zbrodni oraz używanie języka o okupantach, którzy chcą zabrać Polsce suwerenność, to sposób na doprowadzenie do sytuacji, gdy nie będzie pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy albo przynajmniej 13-procentowej zaliczki – dodaje Michał Szułdrzyński. Jednak w jego ocenie może to pomóc w negocjacjach prowadzonych przaz Mateusza Morawieckiego z Konradem Szymańskim, którzy starają się odciąć od radykałów w obozie rządzącym.

fot. PAP/Rafał Guz

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).