Czy Ziobro i Gowin są skazani na PiS?

- Solidarna Polska może w przyszłości stworzyć listy z Konfederacją w wyborach parlamentarnych, a Porozumienie z PSL. To nie jest tak, że mniejsze partie rządzące są na wojnie z opozycją. Tam rozmowy trwają. "Przystawki" prezesa Kaczyńskiego mają alternatywę – ocenia Jacek Nizinkieiwcz w rozmowie z Michałem Szułdrzyńskim.

Wszystko zależy od spotkań na Nowogrodzkiej. Jarosław Kaczyński spotkał się już z liderami Solidarnej Polski i Porozumienia, planowane jest też spotkanie z Pawłem Kukizem. Czy prezes PiS szuka wsparcia posłów związanych z kołem Kukiz’15 zastanawia się Michał Szułdrzyński. – Te spotkania dotyczą głosowania, które jest przed nami w Sejmie – chodzi o ratyfikację unijnego funduszu odbudowy. PiS potrzebuje głosów nie tylko swoich parlamentarzystów, ale wszystkich ze Zjednoczonej Prawicy – tłumaczy Jacek Nizinkiewicz. A brak poparcia deklaruje już Zbigniew Ziobro. Dla Jarosława Kaczyńskiego zależność od głosów opozycji i wyłamanie się Solidarnej Polski będzie wizerunkowym ciosem.

A to nie koniec problemów prezesa PiS. Po tygodniu od ukazania się materiałów o Danielu Obajtku konsolidacji w Zjednoczonej Prawicy nie ma. – Na twardo bronią prezesa Orlenu tylko najbliżsi współpracownicy Jarosława Kaczyńskiego, politycznego ojca Daniela Obajtka – mówi Jacek Nizinkiewicz.

Tymczasem Borys Budka ogłosił ultimatum: Jarosław Gowin musi wybrać, w którą stronę idzie. – Być może szef Porozumienia ma się zdecydować na to, żeby współtworzyć rząd techniczny, na którego czele mógłby ewentualnie stanąć – tłumaczy Jacek Nizinkiewicz i dodaje, że w środku pandemii byłoby to samobójcze nie tylko dla partii wicepremiera, ale i całej opozycji. - Gdyby Borys Budka doprowadził do zbudowania rządu technicznego, Platforma Obywatelska mogłaby zyskać kosztem Szymona Hołowni – ocenia z kolei Michał Szułdrzyński.

Podcast "Polityczne Michałki" to omówienie najważniejszych wydarzeń politycznych mijającego tygodnia. W każdy piątek o 12:00. Słuchaj na kanale „Rzeczpospolita: Audycje” w Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify, Acast

Fot. Jerzy Dudek/Fotorzepa

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).

Prowadzący