Twardym trzeba być. Walcząc o klimat i przyszłość Unii Europejskiej

Posłuchaj

„Fundusze europejskie zapewne nigdy nie będą zawieszone. Chyba że nad Wisłą padnie demokracja” – pisze i mówi Jędrzej Bielecki, podsumowując szczyt Unii Europejskiej w Brukseli.

I jeśli odłoży się na bok wszystkie polityczne animozje i stanowiska, to wypracowane porozumienie, a zawarte w konkluzjach po szczycie jest porażką, ale Unii Europejskiej. „Nie sądzę, aby mechanizm praworządności został kiedykolwiek zastosowany” – ocenia Bielecki. Na szczycie zapadła również decyzja o zwiększenia celu redukcji emisji CO2 z obecnych 40 do co najmniej 55 procent w 2030 roku. „Powinno to być co najmniej 60 procent. W walce o klimat trzeba być twardym” – mówi Marek Józefiak z Greenpeace Polska.

„Rzecz W Tym”, poniedziałek 14.12.2020 r.

Słuchaj audycji na iTunes, Spotify, aCast, Google Podcasts, Stitcher.

Fot. AdobeStock

Cezary Szymanek
Prowadzący

Przed radiowym mikrofonem spędził kilkanaście lat swojego zawodowego życia. Przede wszystkim rozmawiając. Część z tych rozmów nagrywał też kamerą, pracując w telewizji. A teraz może robić obie te rzeczy w jednym miejscu, w „Rzeczpospolitej” jest redaktorem naczelnym rp.pl. Laureat kilku nagród dla dziennikarzy ekonomicznych. W wolnych chwilach jest tam, gdzie akurat gra „Archive” lub „Placebo”, jeździ na rowerze i gotuje. Choć coraz więcej czasu oddaje górom.

Odcinek 35