Budapeszt w Warszawie, a Bruksela szykuje plan B

„W negocjacje po stronie polskiej zaangażowanych jest raptem kilka osób, z premierem Mateuszem Morawieckim na czele. Atmosfera rozmów jest dobra, kanclerz Angeli Merkel bardzo zależy na sukcesie niemieckiej prezydencji w Unii Europejskiej” – mówi Jędrzej Bielecki na kilkadziesiąt godzin przed rozpoczęciem szczytu przywódców wspólnoty.

Według nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej” kompromis może wyglądać następująco: rozporządzenie uzależniające wypłaty z budżetu UE od przestrzegania praworządności pozostaje w mocy, ale jest uzupełnione prawnie zobowiązującym dokumentem precyzującym jego użycie. Ale spór Warszawy i Budapesztu z Brukselą nie jest jedyną ważną kwestią zbliżającego się szczytu. Unia Europejska i Wielka Brytania muszą uzgodnić ostateczne warunki rozwodu.

„Rzecz W Tym”, wtorek 08.12.2020 r.

Słuchaj audycji na iTunes, Spotify, aCast, Google Podcasts, Stitcher.

Fot 1 i 2. AFP, fot. 3 Jerzy Dudek/Fotorzepa

Prowadzący

Przed radiowym mikrofonem spędził kilkanaście lat swojego zawodowego życia. Przede wszystkim rozmawiając. Część z tych rozmów nagrywał też kamerą, pracując w telewizji. A teraz może robić obie te rzeczy w jednym miejscu, w „Rzeczpospolitej” jest redaktorem naczelnym rp.pl.