M. Rogalski: Jest niebezpieczeństwo manipulacji danymi

Posłuchaj

„Brak społecznej weryfikacji danych dotyczących liczby zakażeń koronawirusem w Polsce będzie niósł za sobą niebezpieczeństwo możliwej manipulacji” – mówi Michał Rogalski, twórca obywatelskiej bazy danych dotyczącej Covid-19. To komentarz do dzisiejszej decyzji Ministerstwa Zdrowia o wstrzymaniu przez wszystkie powiatowe stacje Sanepidu publikowania na swoich stronach jakichkolwiek danych dotyczących SARS-CoV-2. Dane mają być publikowane w ujęciu centralnym na stronach ministerstwa. Tymczasem to 19-letni Michał Rogalski i współpracujące z nim osoby wykryły nieścisłości w raportowaniu i doprowadziły do oficjalnego uznania ponad 22 tysięcy nowych przypadków zakażeń. „Ta decyzja ministerstwa ma doprowadzić, do tego, aby nikt w przyszłości tych danych już nie podważał” – mówi Rogalski.

A w drugiej części programu o rozpoczynającym się wreszcie procesie przekazywania władzy w USA. O gabinecie Joe Bidena w rozmowie z Jędrzejem Bieleckim.

„Rzecz W Tym”, wtorek 24.11.2020 r.

Słuchaj audycji na iTunes, Spotify, aCast, Google Podcasts, Stitcher.

Fot. Jerzy Dudek/Fotorzepa

Cezary Szymanek
Prowadzący

Przed radiowym mikrofonem spędził kilkanaście lat swojego zawodowego życia. Przede wszystkim rozmawiając. Część z tych rozmów nagrywał też kamerą, pracując w telewizji. A teraz może robić obie te rzeczy w jednym miejscu, w „Rzeczpospolitej” jest redaktorem naczelnym rp.pl. Laureat kilku nagród dla dziennikarzy ekonomicznych. W wolnych chwilach jest tam, gdzie akurat gra „Archive” lub „Placebo”, jeździ na rowerze i gotuje. Choć coraz więcej czasu oddaje górom.

Odcinek 25