Szczyt w Waszyngtonie. Co osiągnie Zełeński?

Szczyt w Waszyngtonie definitywnie nie spełni oczekiwań Ukraińców. Prezydent Zełeński już to wie. Choć, jak go znamy, będzie walczył do końca. Ale zadowolić będzie się musiał tym, co jest realnie możliwe. A jest możliwa pomoc finansowa, pomoc militarna i światowa solidarność krajów demokratycznych. Czy to wystarczy, by obronić niepodległość Ukrainy? W Warszawie podpisał z Polakami umowę o bezpieczeństwie. Czy to istotny krok do przodu w naszych relacjach, czy zwykły pozór normalizacji? Jak wygląda w połowie roku strategiczna sytuacja w Ukrainie?

Prof. Paweł Kowal mówi, że w Kijowie i Charkowie nastroje nienajlepsze, ale dalekie od kapitulanctwa. Sam Zełeński, choć wymęczony władzą i wojną wciąż ma siły i energię. Ukraińcy pod jego przywództwem sami muszą zadecydować, kiedy i na jakich warunkach zawrą pokój z Rosją. Świat, a zwłaszcza Zachód nie powinien o tym za nich decydować.

Z prof. Pawłem Kowalem, szefem sejmowej komisji spraw zagranicznych, w podcaście „Rzecz w tym” rozmawia Bogusław Chrabota.

Ukrainian President Volodymyr Zelensky attends talks with Polish President Andrzej Duda (Not in picture) in Warsaw, Poland on July 8, 2024, ahead of NATO's 75th anniversary leader's summit. The NATO military alliance in April marked 75 years since the signing of its founding treaty in Washington -- where its members gather for an anniversary summit from 9-11 July 2024. (Photo by Wojtek Radwanski / AFP)
Prowadzący

Dziennikarz i pisarz. Od lat zafascynowany światem, zwłaszcza regionem Morza Śródziemnego, Afryką i Azją Wschodnią. Absolwent i doktorant prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wielokrotny stypendysta w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Dziennikarz i członek kierownictwa TAI w latach 1992 – 93. Współtwórca i dyrektor programowy Polsatu. Redaktor naczelny Rzeczpospolitej i autor kilku książek.