Co Andrzej Duda załatwił w Chinach?

Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Chinach. Przyjęty przez całą komunistyczną elitę z przewodniczącym Xi Jingpingiem na czele. Zyskał nawet oficjalne miano przyjaciela. Jedni tę wizytę chwalą, inni ją krytykują. Bo biznes biznesem, wizy wizami, a Xi to przecież sojusznik Putina i główny wróg Ameryki. Dobrze więc dla Polski, gdy Duda ściska dłonie chińskich notabli, czy źle? Działa w naszym interesie, czy idzie ścieżką Orbana?

Gość Bogusława Chraboty profesor Bogdan Góralczyk uważa, że „Chin ignorować nie można i jesteśmy na nie skazani. A polityka zawsze ma związek z gospodarką. Kto o tym wie najlepiej? Oczywiście Stany Zjednoczone“.

Więcej w najnowszym odcinku „Rzecz w tym” – codziennym podcaście „Rzeczpospolitej”, w którym omawiamy najważniejsze wydarzenia z kraju i ze świata.

chraPoland's President Andrzej Duda (L) walks with China's President Xi Jinping during his welcoming ceremony at the Great Hall of the People in Beijing on June 24, 2024. (Photo by Pedro PARDO and Pedro Pardo / POOL / AFP)
Prowadzący

Dziennikarz i pisarz. Od lat zafascynowany światem, zwłaszcza regionem Morza Śródziemnego, Afryką i Azją Wschodnią. Absolwent i doktorant prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wielokrotny stypendysta w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Dziennikarz i członek kierownictwa TAI w latach 1992 – 93. Współtwórca i dyrektor programowy Polsatu. Redaktor naczelny Rzeczpospolitej i autor kilku książek.