Koniec epoki spalinowej. Samochody staną się luksusem?

Od 2035 roku na terenie UE będzie obowiązywał zakaz rejestracji samochodów spalinowych. Konsekwencje tego rozporządzenia będą szczególnie widoczne w Polsce – to właśnie u nas zaraz po Luksemburgu przypada najwięcej samochodów na liczbę mieszkańców. Wysokie ceny samochodów elektrycznych mogą spowodować, że jeszcze więcej Polaków zostanie dotkniętych wykluczeniem komunikacyjnym. Czy samochód dla kasy średniej odchodzi właśnie do lamusa? O tym w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus” rozmawiają Michał Płociński i Hubert Salik.

– Ostatnie dane dotyczące średniej ceny nowego samochodu w Polsce wskazują, że wynosi ona około 155 tysięcy złotych dla nowego pojazdu, a ten gwałtowny wzrost cen przekłada się także na ceny samochodów używanych. Świat, w którym tani samochód używany, zwykle sprowadzany z Zachodu, jest dostępny dla każdego po prostu się kończy na naszych oczach – ocenia Hubert Salik.

W podcaście również o tym, czy ograniczony dostęp do samochodów doprowadzi do zmian społecznych, jak Paryż poradził sobie z zakorkowanym centrum, czy samochód nadal jest symbolem statusu.

Ilustracja: Konrad Siuda

Prowadzący

Redaktor „Plusa Minusa”, dziennikarz społeczno-polityczny i kulturalny. Radiowiec, hip-hopowiec i zapalony kibic sportowy. Pisze o zmianach cywilizacyjnych. Od studiów filozoficznych i politologicznych śledzi świat idei. Robi wywiady, recenzuje kulturę popularną i prowadzi audycję muzyczną „Rap Sesja” w warszawskim Radiu Kampus.

Prowadzący

Redaktor prowadzący „Plusa Minusa”, zapalony kibic koszykówki. Dziennikarz społeczno-ekonomiczny. Uważa, że motorem zmian społecznych są motywacje ekonomiczne, a cywilizację pcha do przodu to samo, co ją równocześnie degeneruje - niepohamowane ego jednostek.