„Koalicja trwa i trwa mać”

Jarosław Kaczyński musiał na własne oczy przekonać się, czy Zjednoczona Prawica nadal ma większość w Sejmie – mówi Michał Kolanko o wczorajszym spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremierów: Jarosława Kaczyńskiego, Jarosława Gowina i Piotra Glińskiego, oraz ministra sprawiedliwości, lidera Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry i szefa klubu parlamentarnego PiS Ryszarda Terleckiego.

Z badania IBRiS dla „Rzeczpospolitej” – w którym zapytaliśmy o wewnętrzne napięcia w koalicji rządzącej – wynika, że 38,5 proc. ankietowanych jest przekonanych, że prezes PiS Jarosław Kaczyński zapanuje nad partnerami koalicyjnymi, a Zjednoczona Prawica przetrwa do końca kadencji. Ale niewiele mniej (37,3 proc.) nie jest tego tak pewna i udziela odpowiedzi „nie wiem”. Realnym testem trwałości koalicji Zjednoczonej Prawicy będzie głosowanie nad ratyfikacją powołania europejskiego Funduszu Odbudowy. Solidarna Polska zapowiada bowiem sprzeciw.

„Rzecz W Tym” – wtorek, 23.02.2021 r.

Słuchaj audycji w Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify, Acast

Fot. 1 Jakub Czermiński/Fotorzepa, fot. 2 i 3 Jerzy Dudek/Fotorzepa

Cezary Szymanek
Prowadzący

Przed radiowym mikrofonem spędził kilkanaście lat swojego zawodowego życia. Przede wszystkim rozmawiając. Część z tych rozmów nagrywał też kamerą, pracując w telewizji. A teraz może robić obie te rzeczy w jednym miejscu, w „Rzeczpospolitej” jest redaktorem naczelnym rp.pl.