Miliardy z VAT, wspomnienie o Lityńskim, wstyd po Greniuchu

Luka w podatku VAT to jedno, a odzyskiwanie pieniędzy od mafii vatowskich to drugie. To pierwsze nieznacznie się poprawiło, a z tym drugim jest coraz gorzej – mówi Paweł Rochowicz dziennikarz „Rzeczpospolitej”.

Nie milkną echa reportażu „Kłamstwo vatowskie” w telewizji TVN24, w którym dziennikarze ujawnili, że w latach 2018-2019 Skarb Państwa na oszustwach vatowskich stracił prawie 17 mld zł, a odzyskał zaledwie 150 mln, czyli mniej niż jeden procent kwoty. Premier Mateusz Morawiecki momentalnie zarzucił dziennikarzom, że dokonują „totalnie zafałszowanej próby zdyskredytowania polityki fiskalnej Zjednoczonej Prawicy”. Tymczasem od 2015 roku rosną zaległości w podatku VAT. W 2019 r. wyniosły one prawie 94,5 miliarda złotych przy wpływach z tego tytułu na poziomie prawie 181 mld.

W drugiej części programu Zuzanna Dąbrowska wspomina Jana Lityńskiego, zmarłego tragicznie działacza opozycji demokratycznej, polityka, publicystę między innymi „Rzeczpospolitej”. – Janek był idealistą, może też dlatego nie zagrzał miejsca w polskiej polityce po 1989 roku – mówi Dąbrowska. I dodaje, że w tak właśnie pojmowanym świecie nie byłoby w ogóle sprawy dr Tomasza Greniucha, który dziś zrezygnował z kierowania wrocławskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w związku w związku z demonstrowanymi w przeszłości gestami nazistowskiego pozdrowienia.

„Rzecz W Tym” – poniedziałek, 22.02.2021 r.

Słuchaj audycji w Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify, Acast

Fot. 1 Robert Gardziński/Fotorzepa, fot. AdobeStock, fot. 3 Archiwum Instytut Pamięci Narodowej – oddział we Wrocławiu

Cezary Szymanek
Prowadzący

Przed radiowym mikrofonem spędził kilkanaście lat swojego zawodowego życia. Przede wszystkim rozmawiając. Część z tych rozmów nagrywał też kamerą, pracując w telewizji. A teraz może robić obie te rzeczy w jednym miejscu, w „Rzeczpospolitej” jest redaktorem naczelnym rp.pl.