„Media dały przykład, jak walczyć o wolność”

Posłuchaj

Media pokazały solidarność w słusznej sprawie, dały przykład jak walczyć o prawo do wolności słowa – mówi prof. Andrzej Rychard, dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.

Komentując akcję „Media bez wyboru”, skierowaną przeciwko pomysłowi rządu PiS wprowadzenia podatku od reklam, gość programu Cezarego Szymanka opisywał swoją reakcję na to wydarzenie: „Wpierw byłem zaskoczony, trochę niemiło, bo nie obejrzę meczu w tenisa. Ale bardzo szybko przyszło zrozumienie dla racji protestujących mediów, a zaraz po tym wielki podziw”. Prof. Rychard dodaje, że wszyscy, którzy wczoraj cieszyli się z „wyłączenia” wolnych mediów, robią to na wyrost. – Wywalczonej ponad 30 lat temu wolności i naszej integracji z Europą, nic już nie cofnie. Te procesy zaszły za daleko – mówi Andrzej Rychard.

W drugiej części programu, Bogusław Chrabota, redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita” i prezes Izby Wydawców Prasy podsumowuje efekty akcji „Media bez wyboru” i listu do władz Rzeczypospolitej Polskiej.

Słuchaj audycji w Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify, Acast

Fot. Robert Gardziński/Fotorzepa

Cezary Szymanek
Prowadzący

Przed radiowym mikrofonem spędził kilkanaście lat swojego zawodowego życia. Przede wszystkim rozmawiając. Część z tych rozmów nagrywał też kamerą, pracując w telewizji. A teraz może robić obie te rzeczy w jednym miejscu, w „Rzeczpospolitej” jest redaktorem naczelnym rp.pl. Laureat kilku nagród dla dziennikarzy ekonomicznych. W wolnych chwilach jest tam, gdzie akurat gra „Archive” lub „Placebo”, jeździ na rowerze i gotuje. Choć coraz więcej czasu oddaje górom.

Odcinek 58