Prof. Ramlau: Na raka płuc chorują nie tylko palacze

Posłuchaj

Mówi się, że rak płuc nie boli, dlatego tak późno się go wykrywa. To zabójca numer jeden wśród nowotworów złośliwych w Polsce. Co roku umiera na niego tysiące Polaków. Czym jest ta ciężka choroba?

Podcast jest częścią Akcji Społecznej „Rzeczpospolitej” – #oddychaj

Jest to nowotwór, który dominuje u nałogowych palaczy, ale jak wiemy z ostatnich lat, wzrasta liczba chorych, którzy nie zgłaszają, że wcześniej palili papierosy. Sam proces nowotworowy rozwija się w sposób bardzo utajony – mówi prof. Rodryg Ramlau, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Rak płuc to jednostka chorobowa, która od lat spędza sen z powiek i onkologom, i lekarzom wielu innych dziedzin zajmujących się tym procesem chorobowym. Musimy pamiętać, że wielki wkład mają pulmonolodzy na etapie diagnostyki. Nie do przecenienia jest też rola rakochirurgów i radioterapeutów – dodaje gość podcastu.

prof. Rodryg Ramlau

Gościem programu Karoliny Kowalskiej w ramach akcji „Oddychaj” był prof. Rodryg Ramlau, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Materiał powstał we współpracy z Takeda. Nr materiału: C-APROM/PL/ALUN/0006, październik 2020. Materiał przeznaczony dla mediów, pacjentów i szerokiej publiczności.

Fot. 1 AdobeStock

Karolina Kowalska
Prowadzący

Kiedyś dziennikarka policyjna, dziś zajmuje się systemem ochrony zdrowia i tematyką medyczną, rozprawiając się z mitami dotyczącymi leczenia. Chciała nawet zostać patomorfologiem albo medykiem ratunkowym, jednak dziennikarstwo wciągnęło ją na początku klasy maturalnej. W „Rzeczpospolitej” od 2013 r.

Odcinek 763